7-11 ნოემბერს, კავკასიის უნივერსიტეტი აშშ-საქართველოს „უნივერსიტეტების შესაძლებლობების განვითარების პროგრამის“ (UCBP) ფარგლებში, მენტორობის პროგრამით გათვალისწინებული ვიზიტით ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტის წარმომადგენლებს, ბობ სმიტს, Lean Startup-ის პროგრამირების და აშშ -ს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის (NSF) ინოვაციების კორპუსის (I-Corps) პროგრამირების დირექტორსა და კერი სლატერს, საერთაშორისო სამეწარმეო პროგრამების მენეჯერს მასპინძლობს.
ექსპერტებმა პირველი სამუშაო შეხვედრა კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტთან, კახა შენგელიასთან და ვიცე-პრეზიდენტთან ინტერნაციონალიზაციის მიმართულებით, ირენა მელუასთან გამართეს. შეხვედრისას მხარეებმა ისაუბრეს ვიზიტის ფარგლებში დაგეგმილ აქტივობებზე, აგრეთვე მიმოიხილეს კავკასიის უნივერსიტეტში სამეწარმეო განათლების, ინოვაციების და ტექნოლოგიების კომერციალიზაციის მიმართულებით მიმდინარე პროცესები.
აღსანიშნავია, რომ ვიზიტის ფარგლებში შეხვედრა გაიმართა კავკასიის უნივერსიტეტის ტექნოლოგიების, ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა, სახელმწიფო მართვის, განათლების, აგრეთვე ბიზნესისა და ეკონომიკის სკოლის დეკანებთან.
შეხვედრისას მხარეებმა დეტალურად ისაუბრეს თითოეულ სკოლაში არსებულ გამოცდილებასა და სამომავლო გეგმებზე, ინოვაციების და ტექნოლოგიების მართვის, ტექნოლოგიების გადაცემის, მეწარმეობის ხელშეწყობის და კვლევის კომერციალიზაციის მიმართულებით, აგრეთვე ამ პროცესში ბიზნესისა და სამთავრობო სტრუქტურების ჩართულობის გაძლიერების აუცილებლობაზე. შეხვედრისას კავკასიის უნივერსიტეტის წარმომადგენლებს შესაძლებლობა ჰქონდათ მეტი ინფორმაცია მიეღოთ ამერიკული პრაქტიკისა და მიდგომების შესახებ. შეხვედრის მიწურულს კითხვა-პასუხის რეჟიმში მოხდა თითოულ პროგრამასთან მიმართებით შინაარსობრივი საკითხების განხილვა.
ვიზიტის ფარგლებში, ასევე დაგეგმილია შეხვედრები კავკასიის უნივერსიტეტის აკადემიურ პერსონალთან, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილესთან, შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორთან, USAID-ის ეკონომიკური უსაფრთხოების პროგრამისა და საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოსთან (GITA).
პროგრამა აშშ-საქართველოს „უნივერსიტეტების შესაძლებლობების განვითარება (UCBP) ხორციელდება საერთაშორისო განათლების ამერიკული საბჭოების ადმინისტრირებითა და საქართველოში აშშ-ის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით.

On November 7-11, within the framework of the US-Georgia "University Capacity Development Program" (UCBP), Caucasus University hosts the representatives of George Washington University, Bob Smith, the Director of Lean Startup programming, and the U.S. National Science Foundation (NSF) Innovation Corps (I-Corps) programming director and Kerry Slater, Manager of International Entrepreneurship Programs.
The experts held the first working meeting with the President of the Caucasus University, Dr. Kakha Shengelia, and the Vice-President for Internationalization, Irena Melua. During the meeting, the parties discussed the activities planned within the framework of the visit, entrepreneurial education and the processes of innovation and commercialization at Caucasus University were also discussed.
A meeting was also held with the respective deans of the Caucasus University's School of Technology, Humanities and Social Sciences, School of Governance, School of Education, as well as School of Business and School of Economics.
During the meeting, the parties discussed the experience and future plans of each school, in the direction of innovation and technology management, technology transfer, entrepreneurship promotion and research commercialization, as well as the need to strengthen the involvement of business and government structures in this process. Caucasus University representatives had the opportunity to get more information about American practices and approaches. At the end of the meeting, content issues related to each program were discussed in a Q&A mode.
As part of the visit, meetings are also planned with the academic staff of the Caucasus University, the Deputy Minister of Education and Science of Georgia, the general director of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, the USAID Economic Security Program and the Georgian Innovation and Technology Agency (GITA).
US-Georgia University Capacity Building Program (UCBP) is administered by the American Councils for International Education and is financially supported by the US Embassy in Georgia.