გაცნობებთ, რომ ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩო საქართველოში აცხადებს განაცხადების მიღებას 2020-2021 აკადემიური წლის ფულბრაიტის სამაგისტრო სასტიპენდიო პროგრამაზე.
ფულბრაიტის სტიპენდია წარმოადგენს ა.შ.შ-ის მთავრობის ერთ-ერთ ყველაზე პრესტიჟულ სტიპენდიას. პროგრამის მთავარი დამფინანსებელია ა.შ.შ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის საგანმანათლებლო და კულტურის საკითხთა ბიუროს მიერ. პროგრამა ხორციელდება უილიამ ფულბრაიტის უცხოური სასტიპენდიო საბჭოს რეგულაციებით. ა.შ.შ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის საგანმანათლებლო და კულტურის საკითხთა ბიუროსთან გაფორმებული შეთანხმების საფუძველზე განათლების საერთაშორისო ინსტიტუტი (Institute of International Education, New York, U.S.A.) თანამშრომლობს ა.შ.შ.-ის უნივერსიტეტების ფართო სპექტრთან, რათა მონახოს ფულბრაიტის შერჩეული კანდიდატებისთვის ყველაზე შესაფერისი აკამედიური პროგრამა.
- განმცხადებლები უნდა იყვნენ საქართველოს მოქალაქეები ან ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტის მფლობელები აფხაზეთიდან (საქართველო) ან ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქიდან (საქართველო)
- განმცხადებლებს უნდა ჰქონდეთ დასრულებული საბაკალავრო ან ექვივალენტური სწავლების საფეხური
- განმცხადებლები უნდა ფლობდნენ ზეპირ და წერით ინგლისურს იმ დონეზე, რომელიც მათ საშუალებას მისცემს ისწავლონ ა.შ.შ-ში სამაგისტრო პროგრამაზე
- განმცხადებლები უნდა აკმაყოფილებნენ J-1 ვიზის მოთხოვნებს, მათ შორის, სტიპენდიანტი უნდა დაბრუნდეს საქართველოში მინიმუმ 2 წლით სწავლის დასრულების შემდეგ
- განმცხადებელმა დამაკმაყოფილებლად უნდა გაიარონ სამედიცინო შემოწმება
- სტუდენტებს, რომლებიც უკვე სწავლობენ ა.შ.შ-ის ერთ-ერთ უნივერსიტეტში სამაგისტრო პროგრამაზე, არ შეუძლიათ გააკეთონ განაცხადი
განაცხადის გაკეთების მსურველებმა უნდა დააკმაყოფილონ ზემოთ მითითებული კრიტერიუმები და ელექტრონულ განაცხადთან ერთად, ემბარკის სისტემაში ატვირთონ შემდეგი დოკუმენტები:
- ელექტრონული განაცხადი;
- 3 სარეკომენდაციო წერილი პროფესორებისგან ან სამსახურში უფროსებისგან (აიტვირთოს ემბარკის სისტემაში);
- ოფიციალური ნიშნების ფურცელი სკოლის შემდგომი ყველა საგანმანათლებლო დაწესებულებიდან (აიტვირთოს ემბარკის სისტემაში);
- ნიშნების ფურცლების თარგმანი ინგლისურ ენაზე (აიტვირთოს ემბარკის სისტემაში)
- დიპლომი (აიტვირთოს ემბარკის სისტემაში)
- განმცხადებლებს სოციალურ მეცნიერებებში, ჟურნალისტიკაში და ჰუმანიტარულ მეცნიერებებში შეუძლიათ დამატებით წარმოადგინონ კვლევა, დაბეჭდილი სტატია ან სხვა ნაშრომი, თუ მათ მიაჩნიათ, რომ ეს გააძლიერებს მათ განაცხადს
- განმცხადებლებმა სახვით და საშემსრულებლო ხელოვნების სფეროებში უნდა წარმოადგინონ სადემონსტრაციო ნაშრომი - მხატვრული ნამუშევრების პორტფოლიო, ვიდეო კლიპი, ფილმი, მუსიკალური ნაწარმოების აუდიო ჩანაწერი და ა.შ.
- სურვილის შემთხვევაში განმცხადებლებს შეუძლიათ წარადგინონ პროფესიული რეზიუმე
- განმცხადებლებს, რომლებიც წარადგენენ განაცხადს საშემსრულებლო ხელოვნებაში, შეიძლება ჩაუტარდეთ მოსმენა
1 ფაზა - აგვისტოს შუა რიცხვები: საკვალიფიკაციო და ფორმალური მოთხოვნების შემოწმება - მოცემულ ეტაპზე ფასდება, თუ რამდენად აკმაყოფილებენ წარმოდგენილი განაცხადები საკვალიფიკაციო და ფორმალურ მოთხოვნებს. განმცხადებლები, რომლებიც არ აკმაყოფილებენ საკვალიფიკაციო და/ან ფორმალურ მოთხოვნებს, არ გადადიან შერჩევის მეორე ეტაპზე
2 ფაზა - აგვისტოს ბოლო: განცხადებების შინაარსობრივი შემოწმება - ამ ეტაპზე ხდება განცხადებების შინაარსობრივი შემოწმება, რომლის შედეგად ხდება გასაუბრების ეტაპზე დასაშვები პირების გამოვლენა
3 ფაზა - სექტემბრის შუა რიცხვები: გასაუბრება - ამ ეტაპზე ხდება შერჩეულ კანდიდატებთან გასაუბრება და ნახევარფინალისტების გამოვლენა. გასაუბრება ჩატარდება ა.შ.შ.-ის საელჩოში.
შერჩევის ყველა ფაზა ჩატარდება ორეროვნული შესარჩევი კომისიის მიერ, რომელსაც აყალიბებს ა.შ.შ.-ის საელჩო საქართველოში და რომელიც შედგება საელჩოს, სსიპ - განათლების საერთაშორისო ცენტრისა და ფულბრაიტის ყოფილი სტიპენდიანტებისგან. სექტემბერ-ოქტომბერში ნახევარფინალისტებს მოეთხოვებათ ჩააბარონ შემდეგი სტანდარტული ტესტები:
- TOEFL – IBT მინიმუმ 80 ქულა; PBT მინიმუმ 550 ქულა. რეკომენდირებულია IBT 100 ქულა (PBT 600 ქულა) მთელ რიგ სფეროებში, მათ შორის, არქიტექტურა, საჯარო მმართველობა, ბიზნესი. სამართალში მინიმალური მოთხოვნაა IBT 100 ქულა
- GRE - სავალდებულაო ყველა სფეროში, გარდა სამართლისა
- GMAT - სავალდებულოა ბიზნესის ადმინისტრირებისთვის სფეროსთვის
გაითვალისწინეთ, რომ წარმატებული განმცხადებლები, როგორც წესი, არიან განცხადების წარდგენის ვადის ამოწურვის დღისთვის 30 წლამდე, არა აქვთ განათლება მიღებული ა.შ.შ.-სა ან ევროპაში, აქვთ მინიმუმ 2 წლიანი სამუშაო გამოცდილება და აქვთ აშკარად გამოკვეთილი ლიდერობის პოტენციალი.

Fulbright Graduate Fellowship Program for the 2020-2021 academic year
The US Embassy in Georgia is pleased to announce applications for the Fulbright Graduate Fellowship Program for the 2020-2021 academic year.
The scholarship program provides full funding for master’s degree studies at the United States Universities in all disciplines.
The Fulbright Scholarship is one of the most prestigious US Government scholarships. The program is funded by the Bureau of Educational and Cultural Affairs of the US Department of State. The program is governed by the regulations of the William Fulbright Foreign Scholarship Board. Based on an agreement with the US Department of Education's Bureau of Educational and Cultural Affairs, the Institute of International Education (New York, USA) works with a wide range of US universities to find the most qualified Fulbright candidates. Suitable for the academic program.
• Applicants must be Georgian citizens or holders of a neutral travel document from Abkhazia (Georgia) or the former South Ossetian Autonomous District (Georgia)
• Applicants must have completed a bachelor's or equivalent degree
• Applicants must possess oral and written English language skills at a level that will enable them to study in the US
• Applicants must meet J-1 visa requirements, including a scholarship to return to Georgia after completing at least 2 years
• The applicant must undergo a medical examination
• Students who are already studying for a master's degree program at one of the US universities cannot apply
• Dual citizenship holders or other persons wishing to obtain permanent residence in the United States cannot apply.
Applicants must meet the above criteria and upload the following documents together with the electronic application:
• Electronic application;
• 3 Letter of recommendation from professors or chiefs of staff (upload to Embark system);
• Official marks sheet from all post-school institutions (upload to Embark system);
• Translation of marks sheet into English (upload to Embark system)
• Diploma (upload to Embark system)
• Applicants in the social sciences, journalism and humanities may additionally submit research, printed articles or other papers if they believe this will enhance their chances
• Applicants in the fine arts and performing arts fields must submit a demonstration paper - a portfolio of artworks, a video clip, a film, an audio recording of a musical piece, etc.
• Applicants may submit a professional resume if they wish
• Applicants who apply for the Performing Arts may be eligible for an interview
• Phase 1 - Mid-August: Examination of Qualification and Formal Requirements - At this stage it is evaluated whether the applications submitted meet the qualification and formal requirements. Applicants who do not meet the qualification and/or formal requirements do not progress to the second stage of the selection process.
• Phase 2 - End of August: Contextual Examination of Applications - At this stage, the content of the statements is checked, which results in the eligibility of interviewees
• Phase 3 - Mid-September: Interviewing - Selected candidates are interviewed and semi-finalists are identified. The interview will be held at the US Embassy.
All phases of the selection will be conducted by a bi-national selection commission set up by the US Embassy in Georgia and comprised of the Embassy, LEPL International Education Center and former Fulbright Fellows. Semi-finalists will be required to take the following standard tests in September-October:
• TOEFL - IBT at least 80 points; PBT at least 550 points. Recommended IBT 100 points (PBT 600 points) in a range of areas including architecture, public administration, business. The minimum requirement in law is IBT 100 points
• GRE - Required in all fields, except law
• GMAT - Required for business administration in the field
The International Institute of Education is sending applications to the US universities for consideration. Candidates must not apply to universities themselves. The final decision on the distribution of candidates to universities is made by the Bureau of Educational and Cultural Affairs of the US Department of State on the recommendation of the International Institute of Education.
Keep in mind that successful applicants are typically under 30 years of age, have no education in the US or Europe, have at least 2 years of work experience, and have clearly demonstrated leadership potential.