Erasmus + ის გაცვლითი პროგრამა აკადემიური პერსონალისთვის-შემოდგომა 2018
კავკასიის უნივერსიტეტი აცხადებს აკადემიური პერსონალისთვის, 2018 წლის შემოდგომის სემესტრში, ლილის კათოლიკურ უნივერსიტეტში, საფრანგეთი (Lille Catholic University, France) Erasmus + ის გაცვლით პროგრამაში მონაწილეობისთვის განაცხადების მიღებას.
პარტნიორ უნივერსიტეტში სწავლების მიზნით, პერსონალის მობილობა არის ერთ კვირიანი (მოიცავს 5 სამუშაო დღეს, თუმცა  უნივერსიტეტმა შეიძლება შემოგვთავზოს გაზრდილი მობილობის დღეები) და მოიცავს სავალდებულო 8 სალექციო საათს.
• კავკასიის უნივერსიტეტის ადმინისტრაციულ თანამდებობაზე მყოფ აკადემიურ პერსონალს, რომელსაც აქვს ინგლისურ ენაზე სალექციო კურსის წაკითხვის გამოცდილება
ამ  განაცხადის მიზნებისათვის, 2018 წლის შემოდგომის სემესტრში, ლილის კათოლიკურ უნივერსიტეტიში, მობილობის განხორციელება შესაძლებელია შემდეგ მიმართულებებზე:  Business Administration, Economics, International Relations, Law.
• ესე, რომელიც უნდა ასახავდეს: კავკასიის უნივერსიტეტში მუშაობის გამოცდილებას ინფორმაციას პროექტებისა და პროგრამების შესახებ, რომელშიც აპლიკანტს მონაწილეობა მიუღია კავკასიის უნივერსიტეტთან ერთად ან როგორც კავკასიის უნივერსიტეტის წარმომადგენელს
• 1 სარეკომენდაციო წერილი ფაკულტეტიდან (დეკანი\აკადემიური პროგრამის ხელმძღვანელი)
• წარმოდგენილი განაცხადები იქნება არასრულყოფილი ან დადგენილი მოთხოვნების შეუსაბამო
კანდიდატებს განაცახდების წარმოდგენა შეუძლიათ ელექტრონული ფორმით 2018 წლის 7 ივლისის ჩათვლით მისამართზე: ir@cu.edu.ge .
• შერჩეული კანდიდატების შესახებ ინფორმაციის / დოკუმენტების მიწოდება მოხდება მიმღები უნივერსიტეტისათვის
• აკადემიური პერსონალის საბოლო შერჩევა მიმღები უნივერსიტეტის მიერ
დამატებითი ინფორმაციისთვის მიმართეთ კავკასიის უნივერსიტეტის სტრატეგიული განვითარებისა და  საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტს, მეორე სართული, ოთახი B25.

Caucasus University announces document submission for academic personnel exchange program at Lille Catholic University, France within the framework of Erasmus +.
The exchange program of international mobility of academic personnel will cover travel expenses and grant scholarships, the amount of which is determined by Erasmus + manual and the legislation of the host country.
The mobility of academic personnel to a partner university lasts one week (5 working days; however the University might offer a longer period); the mandatory class hours is eight.
Application can be submitted:
• By academic personnel employed full time (order/a long-term contract) with an experience of delivering a course in the English language or
• By academic personnel having administrative position with an experience of delivering a course in the English language.
In the fall semester of 2018 Lille Catholic University offers mobility in: Business Administration, Economics, International Relations, Law.
The interested academic personnel shall submit the following documents in the English language:
• A copy of the international passport
• Filled in application form (see appendix #1)
• EUROPASS CV (see appendix #2) (see appendix #3)
• An essay stating the experience of working at Caucasus University; information on projects and programs in which the applicant has participated with Caucasus University or on its behalf.
• One letter of reference from the faculty (dean/academic program director)
No application shall be considered which:
• fails to meet the requirements or is incomplete
• is submitted after the deadline
The candidates can submit the applications electronically till July 7, 2018 (including) to the following email address: ir@cu.edu.ge.
The candidates shall indicate in the subject the title of the University he/she has opted for; each document shall be titled as appropriate.
Selection procedures:
• The submitted documents will be considered by the contest committee of Caucasus University
• Selected candidates will be nominated by the commission
• The information/documents will be submitted to the host University
• The host University is responsible for the final selection
For further information and details contact the Strategic Development and International Relations Department of Caucasus University; Floor B, Room B25.