ავსტრიის მეცნიერებისა და კვლევის სამინისტრო, აცხადებს Ernst Mach-ის გაცვლით სასტიპენდიო პროგრამაზე განაცხადების მიღებას ზალსბურგის გამოყენებით მეცნიერებათა უნივერსიტეტში, ავსტრია (FH Salzburg University of Applied Sciences, Austria) სასწავლებლად.
მობილობის დაგეგმვა შესაძლებელია ერთი სემესტრით (2024 შემოდგომა ან 2025 გაზაფხულის სემესტრი), ან/და სრულად 2024/2025 აკადემიური წლისთვის. განაცხადის წარმოდგენისას, სტუდენტმა სააპლიკაციო ფორმაში, შესაბამის გრაფაში, უნდა მიუთითოს აღნიშნული ინფორმაცია.
Ernst Mach-ის გაცვლით სასტიპენდიო პროგრამაზე განაცხადების წარმოდგენა შესაძლებელია შემდეგ აკადემიურ მიმართულებებზე:
| შემოთავაზებული სასწავლო პროგრამა | სწავლების საფხური | სწავლების ენა | სემესტრი |
| Business Management | ბაკალავრიატი/ მაგისტრატურა | ინგლისური | 2024 შემოდგომა / 2025 გზაფხული |
| Information Technology & Systems Management | ბაკალავრიატი/ მაგისტრატურა | ინგლისური | 2024 შემოდგომა |
| Innovation & Management in Tourism | ბაკალავრიატი | ინგლისური | 2024 შემოდგომა / 2025 გზაფხული |
- I ეტაპზე, კავკასიის უნივერსიტეტის მიერ მოხდება სტუდენტების შერჩევა და ნომინირება ზალსბურგის გამოყენებით მეცნიერებათა უნივერსიტეტში. შერჩეულ კანდიდატებს მიმღები უნივერსიტეტიდან ეგზავნებათ ჩარიცხვის წერილი (acceptance letter).
- მეორე ეტაპი გულისხმობს, მიღებული მოწვევის წერილის საფუძველზე, სტუდენტის მიერ საკონკურსო განაცხადის შეტანას უშუალოდ Ernst Mach -ის სასტიპენდიო პროგრამაზე 2024 წლის 1 თებერვლამდე.
კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად, უნივერსიტეტის აქტიურმა სტუდენტებმა, შემდეგი დოკუმენტები უნდა წარმოადგინონ ინგლისურ ენაზე:
- EUROPASS CV ;
- ცნობა აქტიური სტუდენტის სტატუსის შესახებ;
- უცხო ენის ცოდნის დამადასტურებელი სერტიფიკატი (IELTS – 6.0\TOEFL-78);
- 1 სარეკომენდაციო წერილი სკოლისგან (არ მიიღება ენის ლექტორის მიერ გაცემული რეკომენდაცია)
- საბაკალავრო პროგრამის დამამთავრებელი სემესტრის სტუდენტებს;
- სამაგისტრო პროგრამის დამამთავრებელი სემესტრის სტუდენტებს;
- 35 წელს გადაშორებულ კანდიდატებს
- დაგვიანებით, ან ეტაპობრივად წარმოდგენილი განაცხადები არ განიხილება.
კანდიდატებს განაცხადების წარმოდგენა შეუძლიათ ელექტრონული ფორმით 2023 წლის 29 დეკემბრის ჩათვლით შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: ir@cu.edu.ge
კანდიდატებმა ელ-ფოსტის სათაურში უნდა მიუთითონ გრანტის დასახელება (Ernst Mach Grant), წარმოდგენილი დოკუმენტები უნდა იყოს შესაბამისად დასათაურებული.
გთხოვთ, გაითვალისწინეთ, რომ პროგრამაში მონაწილე სტუდენტს, სწავლის დასრულება არ შეუძლია პარტნიორ უნივერსიტეტში.
- კომისიის მიერ მოხდება შერჩეული კანდიდატების ნომინირება ზალსბურგის გამოყენებით მეცნიერებათა უნივერსიტეტში;
- კონკურსის მეორე ეტაპთან დაკავშირებით, რაც გულისხმობს Ernst Mach სტიპენდიაზე განაცხადის შეტანას, კანდიდატებს დამატებით დაუკავშირდება საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტი.
დამატებითი ინფორმაციისთვის მიმართეთ კავკასიის უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტს შემდეგ ელექტრონულ მეილზე- ir@cu.edu.ge. ან, ეწვიეთ დეპარტამენტის ოფისს, მეორე სართული, ოთახი B25.

The Ministry of Science and Research of Austria, announces the “call” for applications for the Ernst Mach exchange scholarship at the FH Salzburg University of Applied Sciences, Austria.
Exchange mobility can be planned for one semester (Fall 2024 or Spring 2025 semester), and/or for the full 2024/2025 academic year. Student must indicate the relevant semester in the application form.
Ernst Mach exchange scholarship program offers the following study programs to the interested applicants:
Offered Study Programs |
Semester |
Business Management |
2024 Fall /2025 Spring |
Information Technology & Systems Management |
2024 Fall only |
Innovation & Management in Tourism |
- First, Caucasus University selects and nominates students to FH Salzburg University of Applied Sciences. The selected candidates will receive official acceptance letter from the receiving institution.
- Secondly, based on the invitation letter received from FH Salzburg University of Applied Sciences, the student submits an application directly to the Ernst Mach scholarship program until February 1, 2024.
In order to participate in the competition, active students of the Caucasus University, must submit the following documents in English Language:
- Filled and signed application form (Annex #1);
- Certificate of Active Student Status;
- English Language Proficiency Certificate (IELTS – 6.0\TOEFL-78);
- Transcript of Grades;
- 1 Cover Letter;
- 1 Recommendation Letter (recommendation issued by language professor is not accepted)
The Following applicant are not eligible for the competition:
- Students of the final semester of the Undergraduate program;
- Students of the final semester of the Graduate program;
- Candidates over 35 years of age
The following application will not be considered:
- Applications which do not meet the requirements established by the framework of the agreement and the regulations set by the International Relations Department;
- The submitted applications will be incomplete of inconsistent with the established requirements;
- Application submitted in stages or with delay
Candidates can submit their applications electronically by December 29, 2023 to the following email address: ir@cu.edu.ge.
Candidates should indicate the name of the grant (Ernst Mach Grant) in the subject line of the e-mail, the submitted documents should be titled accordingly.
Please note, that the student participating into the program, cannot complete his/her studies at the partner University.
- The committee nominates the selected candidates to the FH Salzburg University of Applied Sciences;
- Final selection of student by the receiving University and sending the Acceptance letter;
- Regarding the second stage of the competition, which means applying for the Ernst Mach scholarship, selected candidates will be additionally contacted by the International Relations Department
For additional information, please contact the International Relations Department on the following email address: ir@cu.edu.ge . Or, visit departments office, second floor, room B25.