გაცნობებთ, რომ სლოვაკეთის რესპუბლიკის მთავრობა აცხადებს სასტიპენდიო პროგრამას 2022-2023 სასწავლო წლისთვის.
კონკურსში მონაწილეობა შეუძლიათ: ბაკალავრიატის საფეხურის მესამე კურსის სტუდენტებს, პირველკურსელ მაგისტრანტებს.
დაფინანსების მოპოვების შემთხვევაში, სლოვაკეთში მობილობის ხანგრძლივობა გახლავთ 1-2 სემესტრი, ხოლო სტიპენდიის ოდენობა მაგისტრანტებისა და ბაკალავრებისთვის შეადგენს - 400 ევროს.
- მანძილი 350 კმ-მდე – 0 €;
- მანძილი 350 კმ-დან, მაქს. 2000 კმ-მდე – 250 €;
- მანძილი 2000 კმ-დან, მაქს. 7000 კმ-მდე – 500 €,
- 7000 კმ-ზე მეტი მანძილის შემთხვევაში – 1000 €.
- 2 სარეკომენდაციო წერილი ფაკულტეტიდან;
- დიპლომის ასლი (მხოლოდ მაგისტრანტებისთვის)
- სლოვაკეთის მიმღები უნივერსიტეტის მიერ გაცემული დასტურის წერილი, სადაც მითითებულია სლოვაკეთში აპლიკანტის ყოფნის პერიოდი.

Duration of a scholarship stay is 1 – 2 full semesters, and the amount of the monthly scholarship for bachelor's and master's students is 400 €.
In addition, students can be awarded a travel allowance. The travel allowance amount depends on the distance (in a direct line) between Tbilisi and the place of his/her stay in Slovakia:
- distance up to 350 km – 0 €,
- distance more than 350 km, max. 2,000 km – 250 €,
- distance more than 2,000 km, max. 7,000 km – 500 €,
- distance more than 7,000 km – 1 000 €.
- Detailed study program;
- 2 recommendation letters from faculty;
- Confirmation issued by the applicant’s home university confirming that the applicant is a regular student of the respective university at the time of applying;
- Scan of applicant’s bachelor’s diploma, diploma supplement, and state examination certificate (only for master’s students);
- Admission letter issued by the applicant’s host university in Slovakia indicating the period of stay.