26 ივლისს, საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტმა საორიენტაციო შეხვედრა გამართა საუნივერსიტეტო გაცვლით პროგრამებში მონაწილე სტუდენტებისათვის.
2023 წლის შემოდგომის სემესტრში, კავკასიის უნივერსიტეტის 40-მდე სტუდენტი მონაწილეობას მიიღებს ბილატერალურ საერთაშორისო/ Erasmus+ ის გაცვლით პროგრამებში და გაემგზავრებიან  უნივერსიტეტის პარტნიორ უმაღლეს სასწავლებლებში შემდეგ ქვეყნებში: აშშ, სამხრეთ კორეა, საფრანგეთი, გერმანია, ავსტრია, პორტუგალია, ესპანეთი, პოლონეთი, ესტონეთი, ლიეტუვა, რუმინეთი, უნგრეთი, თურქეთი.

Pre-Departure Orientation Meeting with Students Participating in Exchange Programs
On July 26, International Relations Department held an orientation meeting for students participating in the exchange programs of Caucasus University.
Up to 40 students of the Caucasus University will participate in the Bilateral International/Erasmus+ Exchange programs during the fall 2023 semester and will travel to the partner higher education institutions in the following countries: USA, South Korea, France, Germany, Austria, Portugal, Spain, Poland, Estonia, Lithuania, Romania, Hungary, Turkey.
During the meeting, students received additional information on the mobility processes and the following stages of completing their studies at the partner university.