20 დეკემბერს, კავკასიის უნივერსიტეტში, ინოვაციების და მეწარმეობის ცენტრის ორგანიზებით, გაიმართა სტარტაპ პრე-აქსელერაციის პროგრამა CUnicorn -ის დასკვნითი ღონისძიება - დემო დღე (მეორე ნაკადი/Batch 2).
ინოვაციების და მეწარმეობის ცენტრის სტარტაპ პრე-აქსელერაციის პროგრამა მიზნად ისახავს ტექნოლოგიური სტარტაპების განვითარების ხელშეწყობას უნივერსიტეტში.
10 კვირის განმავლობაში, პროგრამის მონაწილე შვიდმა სტარტაპ გუნდმა გაიარა მენტორინგის ინტენსიური სესიები სფეროს წამყვან ადგილობრივ თუ საერთაშორისო მენტორებთან და მოწვეულ სტუმრებთან ერთად და გაეცნენ სტარტაპის შექმნის ყველა ძირითად პრინციპს.
დემო დღეს ინოვაციების და მეწარმეობის ცენტრის დირექტორი გიორგი ბურდული უძღვებოდა. მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა კახა შენგელიამ, კავკასიის უნივერსიტეტის ვიცე-პრეზიდენტმა ინტერნაციონალიზაციის დარგში ირენა მელუამ, საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს თავმჯდომარემ, ავთანდილ კასრაძემ და CBS Group-ის ფინანსურმა დირექტორმა და კავკასიის უნივერსიტეტის კურსდამთავრებულმა თამარ გახარიამ.
სტარტაპერები დემო დღეზე ინდუსტრიის ექსპერტებისა და ინვესტორების წინაშე საკუთარი იდეებით წარსდგნენ, ჟიურის წევრების კითხვებს უპასუხეს და პოტენციური პარტნიორები გაიცნეს.
დემო დღეზე წარმოდგენილი სტარტაპები:
Portico - ტვირთების ტრანსპორტირების მენეჯმენტის სისტემა, რომელიც ამარტივებს ლოგისტიკურ პროცესებს;
EasyDine - კვების ობიექტების დაჯავშნის პლატფორმა, რომელიც საშუალებას გაძლევთ ნახოთ მაგიდის ხედი 360 გრადუსით, გაეცნოთ მენიუს დეტალურად, შეუკვეთოთ და გადაიხადოთ წინასწარ;
Pet-IT – აპლიკაცია, რომელიც შინაური ცხოველების მფლობელებს სთავაზობს ცხოველების გასეირნების სერვისს და ქმნის საათობრივ სამუშაო შესაძლებლობას;
Alarmo - მალფუჭებადი პროდუქციის შენახვის პირობების მონიტორინგის ჭკვიანი სისტემა, რომელიც ეხმარება კომპანიებს უზრუნველყონ პროდუქტის ხარისხი და მინიმუმამდე შეამცირონ დანაკარგი;
SAIT - უნივერსალური პლათფორმა, რომელზეც შესაძლებელია ყველა ტიპის საქალაქთაშორისო ტრანსპორტის ბილეთის მოძიება, შედარება და ყიდვა;
TourTour - ტურების დაგეგმვის პლატფორმა, რომელიც მომხმარებლებს აძლევს საშუალებას, შეარჩიონ, შეადარონ და შეისყიდონ ტურისტული კომპანიების მიერ შეთავაზებული ტურისტული პაკეტები;
Be a Chef - აპლიკაცია, რომელიც ხელოვნური ინტელექტის დახმარებით ქმნის რეცეპტებს თქვენს ხელთ არსებული ინგრედიენტების, ტექნიკის მიხედვით და ამცირებს საკვების დანახარჯებს.
ღონისძიების დასასრულს, ჟიურის წევრებმა - კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა კახა შენგელიამ, საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს თავმჯდომარემ ავთანდილ კასრაძემ, USMAC - ის გენერალურმა დირექტორმა კრის ბურიმ, Cellfie Mobile-ის ციფრული მიმართულების და ინოვაციების დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა თამარ ჯიქიამ და ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტის საერთაშორისო მეწარმეობის პროგრამის მენეჯერმა კერი სლეტერიმ გამოავლინეს გამარჯვებულები, რომლებსაც კავკასიის უნივერსიტეტმა და ღონისძიების მხარდამჭერებმა ჯილდოები გადასცეს.
- პირველ ადგილზე გასულ სტარტაპს, Be a Chef- ს კავკასიის უნივერსიტეტმა და ღონისძიების გენერალურმა სპონსორმა, სელფი მობაილმა, ფულადი ჯილდო 5000 ლარი გადასცეს. აღნიშნული გუნდი ღონისძიების მხარდამჭერმა Clevertone - მა 1000 ლარის ღირებულების მარკეტინგული მომსახურებით დააჯილდოვა. პირველ ადგილზე გასულ სტარტაპს, ღონისძიების მხარდამჭერმა D BLOCK- მა, საერთო სამუშაო სივრცის 1 თვიანი აბონიმენტი გადასცა.
- მეორე ადგილზე გასულ სტარტაპს, Alarmo - ს, კავკასიის უნივერსიტეტისგან ფულადი ჯილდო, 2000 ლარი გადაეცა. ასევე, ღონისძიების მხარდამჭერმა, ავერსმა, Alarmo 3000 ლარით დააჯილდოვა, როგორც კომპანიის რჩეული სტარტაპი. ღონისძიების მხარდამჭერმა, Awork - მა, სტარტაპი დამატებით ფულადი ჯილდოთი, 1000 ლარით დააჯილდოვა, როგორც მისი რჩეული სტარტაპი.
- მესამე ადგილზე გასულ სტარტაპს Portico -ს, კავკასიის უნივერსიტეტისგან ფულადი ჯილდო 1000 ლარი გადაეცა.
დემო დღის გენერალური სპონსორი გახლდათ ტელეკომუნიკაციების ოპერატორი სელფი მობაილი. ღონისძიებას ასევე მხარს უჭერდნენ: სტარტაპერი, ავერსი, ეფეს საქართველო, ევორქი, ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტის ინოვაციების და მეწარმეობის ოფისი, US Market Access Center-ი (USMAC), საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტო, აქსელი, ჯანიანი, D BLOCK-ი და ქლევერტონი.

Caucasus University Innovation and Entrepreneurship Center held the final event of Startup Pre-acceleration program CUnicorn – Demo Day (Batch 2) at CU.
Over the past 10 weeks, 7 startup teams went through intensive mentorship sessions led by experienced local and international mentors and invited speakers, and learned the basic principles of startup creation and development.
Giorgi Burduli – Director of Innovation and Entrepreneurship Center led the event. Keynote speakers: Kakha Shengelia -President of Caucasus University, Irena Melua - Vice President of Caucasus University for Internationalization, Avtandil Kasradze - Chairman of Georgia’s Innovation and Technology Agency, and Tamar Gakharia – Chief Financial Officer of CBS Group addressed the delivered opening remarks.
On Demo Day, Startups presented their ideas to industry experts and investors, answered questions of the judges, and met potential partners.
Portico - Cargo transportation management system that simplifies logistical processes;
EasyDine - A dining establishments reservation platform that gives you an opportunity to see the 360 view of a table, review the menu in details, order, and pay in advance;
Pet-IT - An app offering pet walking services for pet owners and creating hourly job opportunities for pet enthusiast;
Alarmo - Smart system design to monitor the storage conditions of perishable products, that helps businesses ensure product quality and minimize loss;
SAIT - Universal platform for searching, comparing, and purchasing intercity transport tickets;
TourTour - A travel-planning platform that allows users to discover, compare, and purchase packages offered by travel companies;
Be a Chef – An AI-powered app that creates recipes based on the ingredients and tools users have on hand while also minimizing food waste
At the end of the event, the judges – Kakha Shengelia - President of Caucasus University, Avtandil Kasradze - Chairman of Georgia's Innovation and Technology Agency (GITA), Chris Burry - CEO of US Market Access Center (USMAC), Tamar Jikia - Head of Digital & Innovation Department at Cellfie Mobile, Kerry Slattery - International Entrepreneurship Program Manager at The George Washington University announced the winners, who were awarded with prizes by CU, the event general sponsor and the event supporters.
- 1stPlace: Be a Chef was awarded a cash prize of 5000 GEL by Caucasus University and the general sponsor of the event, Cellfie Mobile.
Clevertone, the supporter of the event, awarded the mentioned team with marketing services worth 1000 GEL. D BLOCK, another supporter of the event, granted the first-placed startup a one-month access to the shared workspace. - 2ndPlace: Alarmo received a prize of 2000 GEL from Caucasus University. Alarmo was also awarded a cash prize of 3000 GEL by Aversi, as the company’s favorite startup. Alarmo also received 1000 GE from an event supporter Awork, as the company’s favorite startup.
- 3rdPlace: Portico was awarded with 1000 GEL by Caucasus University.
Telecommunications Operator Cellfie Mobile was the general sponsor of Demo Day. The following organizations also supported the event: Startuperi, Aversi, Efes Georgia, Awork, The George Washington University (GW) Office of Innovation & Entrepreneurship, US Market Access Center (USMAC), Georgia's Innovation & Technology Agency (GITA), AXEL, Gianiani, D BLOCK, and Clevertone.