ჯილდო - "ქართული ენის ქომაგი"
ჯილდო „ქართული ენის ქომაგი“ 2023 წელს კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა, კახა შენგელიამ, ცნობილ ქართველ პოეტსა და ფოლკლორისტს, პროფესორ ეთერ თათარაიძეს გადასცა.
ყოველწლიური ნომინაცია „ქართული ენის ქომაგი“ კავკასიის უნივერსიტეტმა დააარსა განსაკუთრებული წვლილისა და გამორჩეული იდეების განხორციელებისათვის ცნობილი ქართველოლოგებისა თუ ქართული ენის პოპულარიზაციის ხელშემწყობი პირებისათვის.
სპეციალურად შექმნილი კომისია იღებს გადაწყვეტილებას ქართველოლოგიური კვლევების მიმართულებით მოღვაწე მკვლევრის, გამორჩეული იდეის, ავტორისა თუ მნიშვნელოვანი პროექტების განმახორციელებელი ქართველოლოგის დაჯილდოების შესახებ. ჯილდოს - „ქართული ენის ქომაგი“ - ყოველწლიური ხასიათი აქვს და გადაეცემა როგორც ქართველ, ისე უცხოელ მეცნიერებს. კავკასიის უნივერსიტეტის მისიის ნაწილია მიზნობრივი პოლიტიკის გატარება სახელმწიფო ენის სათანადო ფუნქციონირებისა და ქართველოლოგიური კვლევების მხარდაჭერის მიმართულებით.
ყოველწლიური ჯილდო კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორ მარიამ მანჯგალაძის ინიციატივითა და კავკასიის უნივერსიტეტის მხარდაჭერით დაწესდა.

Award - “Supporter of the Georgian Language”
In 2023, the president of Caucasus University, Dr. Kakha Shengelia, presented the "Supporter of the Georgian Language" award to the famous Georgian poet and folklorist, Professor Eter Tataraidze.
Caucasus University has established an annual award "Supporter of the Georgian Language" for well-known Kartvelologists or contributors to the implementation of outstanding ideas and promoters of the Georgian language.
A specially created commission makes a decision on awarding: a researcher working in the field of Kartvelological research, a distinguished idea, an author or a Kartvelologist who has implemented important projects. The award "Supporter of the Georgian Language" will be given to both Georgian and foreign scientists. Part of the mission of Caucasus University is to pursue a targeted policy to support the proper functioning of the state language and to support Kartvelological research. This year, for the first time, the President of Caucasus University, Dr. Kakha Shengelia, presented the award "Supporter of the Georgian Language" to Academician Mzekala Shanidze.
The annual award was established at the initiative of Professor Mariam Manjgaladze of Caucasus University with the support of Caucasus University.