პროექტ RROVE-ს ფარგლებში სასწავლო ტური ზალცბურგში გაიმართა
12-16 მაისს, პროექტის ღირებულებითი განათლების პოპულარიზაცია სამხრეთ კავკასიის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში (PROVE) ფარგლებში ავსტრიის ქალაქ ზალცბურგში საერთაშორისო სასწავლო ვიზიტი გაიმართა.
ღონისძიებას პროექტში ჩართული პარტნიორი უნივერსიტეტებისა და ორგანიზაციების წარმომადგენლები საქართველოდან, სომხეთიდან, საბერძნეთიდან და ავსტრიიდან ესწრებოდნენ. კავკასიის უნივერსიტეტის მხრიდან ვიზიტში მონაწილობდა კავკასიის უნივერსიტეტის განათლების სკოლის დეკანი ალუდა გოგლიჩიძე.
სასწავლო ვიზიტის ფარგლებში გაიმართა ინტენსიური ტრენინგი ღირებულებებსა და ცოდნაზე დაფუძნებული განათლების (VaKE) მეთოდოლოგიის შესახებ. სესიები ჩატარდა CK21-ის ტრენინგ ცენტრში და მოიცავდა თეორიულ ლექციებსა და პრაქტიკულ სამუშაოებს, ასევე, მონაწილეებს ჰქონდათ სასწავლო ვიზიტი ზალცბურგის მშვიდობის ოფისში (Peace Office, Salzburg). გარდა ამისა, გაიმართა პროექტის კონსორციუმის შეხვედრა, რომლის ფარგლებშიც პარტნიორებმა განიხილეს პროექტის ორგანიზაციული საკითხები.
ვიზიტის საწყის ეტაპზე, მონაწილეებმა განიხილეს პროექტის მოსამზადებელ ფაზაში განხორციელებული აქტივობები და მიღწეული შედეგები. ასევე, გაკეთდა ინსტიტუციური საჭიროებების ანალიზი, რაც მნიშვნელოვანი ეტაპია პროექტის განვითარების შემდეგ ფაზაზე გადასასვლელად.
ვიზიტის განმავლობაში, მონაწილეებმა დეტალურად შეისწავლეს ღირებულებებზე დაფუძნებული განათლების თეორიული საფუძვლები კონსტრუქციული მიდგომის ჭრილში, ასევე გაეცნენ პრაქტიკულ მოდელებსა და სწავლების მეთოდებს, რომლებიც დილემებზე დაფუძნებულ მიდგომებს იყენებს. მონაწილეები მუშაობდნენ ეროვნულ ჯგუფებად და თავიანთი ინსტიტუციური საჭიროებების მიხედვით  საწყისი გაკვეთილის გეგმები VaKE-ის მიდგომაზე დაყრდნობით ჩამოაყალიბეს.
ვიზიტის დასასრულს, მონაწილეებმა მოინახულეს ზალცბურგის მშვიდობის ბიურო (Friedensbüro Salzburg) — ორგანიზაცია, რომელიც აქტიურად მუშაობს როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო დონეზე მშვიდობისა და ღირებულებებზე დაფუძნებული განათლების ხელშეწყობის მიმართულებით.
პროექტის PROVE მიზანია, ღირებულებებზე დაფუძნებული განათლების ინტეგრირება სხვადასხვა აკადემიურ პროგრამაში და აღნიშნულ პროცესში პარტნიორ უნივერსიტეტებს შორის თანამშრომლობის გაძლიერება.

From May 12 to 16, 2025, an international study visit was held in Salzburg, Austria, within the framework of the PROVE (“Promoting Values Education in South Caucasus Higher Education Institutions”) project.
The event brought together representatives of consortium partner universities and organizations from Georgia, Armenia, Greece, and Austria. From Caucasus University part, Aluda Goglichidze – Dean of Caucasus School of Education participated in the visit.
The study visit included an intensive training on the VaKE (Values and Knowledge Education) methodology. The sessions took place at the CK21 Training Center and consisted of theoretical lectures and practical exercises combined with a study visit in the Peace Office, Salzburg. Some time was also devoted to the Consortium Meeting to discuss organizational issues.
The visit began with a review of the activities and outcomes achieved during the project’s preparatory phase. This was followed by an analysis of institutional needs, helping to mark the transition of the project into its next phase of development.
Throughout the week, participants explored the theoretical foundations of VaKE from the perspective of values-based education and constructivist approaches, as well as practical models and dilemma-based teaching methods. Participants worked in country-based groups to draft initial VaKE -based lesson plans according to their institutional needs.
At the end of the study visit, participants visited Friedensbüro Salzburg (Office for Peace) — an organization actively engaged in peace and values education both locally and internationally.