16 ივნისს, ზუგდიდის შოთა მესხიას სახელობის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტმა, ERASMUS+-ის ინსტიტუციური განვითარების პროექტების - ,,უნივერსიტეტების როლი რეგიონის განვითარებაში“ (Role of Universities in the Regional Development - RURD) და „მესამე მისიის ხარისხის და შესაბამისობის გაძლიერება საქართველოს უნივერსიტეტებში (Strengthening the Quality and Relevance of the 3rd mission in Georgian Universities – SQUARE) ერთობლივ შეხვედრას უმასპინძლა.
შეხვედრა მიზნად ისახავდა მონაწილეებს შორის საერთო შეხედულებებისა და პროექტების შედეგების გაზიარებას. შეხვედრაზე განიხილეს RURD-ისა და SQUARE-ის მიზნები, მიღწეული შედეგები და აღნიშნულ პროექტებს შორის სამომავლო თანამშრომლობის შესაძლებლობები. კავკასიის უნივერსიტეტიდან შეხვედრაში მონაწილეობდნენ საერთაშორისო ურთიერთობებისა და პროექტების დეპარტამენტის დირექტორი ირენა მელუა და დირექტორის მოადგილე ქეთევან კარბაია, და კვლევის და მონაცემთა ანალიზის სამსახურის უფროსი მაცაცო ტეფნაძე.
აღნიშნული პროექტები მიზნად ისახავენ საქართველოს უმაღლესი განათლების სისტემისა და ზოგადად, საზოგადოების განვითარებას და ამავდროულად იზიარებენ საქართველოს უნივერსიტეტების სოციალური გავლენის გაძლიერების მიზანსაც.
პროექტ RURD-ის მიზანია, ევროკავშირის პარტნიორებთან თანამშრომლობით საქართველოს რეგიონალური უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების როლის გაზრდა რეგიონების განვითარებაში, მათი მისიისა და სტრატეგიული განვითარების გეგმის მოდერნიზება, ასევე უნივერსიტეტებსა და ადგილობრივი ხელისუფლების ორგანოებს შორის თანამშრომლობის გაძლიერება, თითოეული რეგიონის სპეციფიკის გათვალისწინებით.
პროექტი SQUARE მიზნად ისახავს უნივერსიტეტების მესამე მისიის ხარისხისა და რელევანტურობის გაუმჯობესებას. პროექტის ფარგლებში ქართული უნივერსიტეტები საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობით შექმნიან მეთოდოლოგიას და გზამკვლევებს მესამე მისიის დაგეგმვის, დანერგვის, განხორციელებისა და შეფასების შესახებ და შეიმუშევებენ მესამე მისიის სტრატეგიას.

On June 16, Shota Meskhia Zugdidi State Teaching University hosted the Cross Project Event of thetwo ERASMUS+ CBHE projects: Strengthening the Quality and Relevance of the 3rd mission inGeorgian Universities – SQUARE and Role of Universities in the Regional Development – RURD.
The event was organized to tighten the bond through sharing common views and outcomes. Participants attended the presentation about the Role of Institutional Evaluation in Realization of University Mission, as well as discussed aims and outcomes, achieved results of the RURD and SQUARE projects. During the meeting, cross project cooperation possibilities and future cooperation plans were also discussed. From Caucasus University, Director of International Relations and Projects Department Irena Melua, Deputy Director Ketevan Karbaia, and Head of Research and Data Analysis Office, Matsatso Tepnadze attended the meeting.
These projects aiming to the development of Georgian higher education system and society as well, partially share the goals in terms of strengthening the societal impact of HEIs of Georgia.
The aim of the RURD project is to make Georgian regional HEIs more relevant to the communities and regions they are located and to serve as a basis for regional development.
The purpose of the SQUARE project is to improve the quality and relevance of the third mission of universities, which involves increasing the role of universities in the socio-economic development of society.