15-16 იანვარს, კავკასიის უნივერსიტეტში, ერაზმუს+ ინსტიტუციური თანამშრომლობის პროექტის - „აკადემიური კეთილისინდისიერება ხარისხიანი სწავლისა და სწავლებისთვის ქართულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში (INTEGRITY) „ ფარგლებში, გაიმართა ტრენინგი - „აკადემიური წერა: სწავლება და თანამედროვე ტენდენციები." ტრენერებმა აკადემიური წერის ლექტორებთან ერთად განიხილეს აკადემიური წერის სილაბუსის ძირითადი კომპონენტები და სილაბუსისთვის აუცილებელი თემები, გარდა ამისა, მათ მიმოიხილეს პროგრამის (Moodle and Turn it in) გამოყენების დეტალები.
პროექტის ფარგლებში კავკასიის უნივერსიტეტი მსგავსი ტიპის ტრენინგებს ატარებს ყოველი სემესტრის დასაწყისში. ზემოაღნიშნული ტრენინგი კი რიგით მეორეა.

On January 15-16, in the framework of the “Academic Integrity for Quality Teaching and Learning in Higher Education Institutions in Georgia (INTEGRITY)” Erasmus+ institution project, Caucasus University held a training – “Academic Writing: Teaching and Modern Trends”. The trainers, together with the lecturers of academic writing, discussed the main components and important topics of the academic writing syllabus; in addition, details of using the Moodle and Turn it in programs were discussed.
Caucasus University holds similar trainings at the beginning of every semester in the frames of the project. The aforementioned training is second of the kind.
The goal of this project is to develop education, teaching and quality assessment in Georgia’s higher education institutions in accordance with the academic honesty principles. The project also entails exposing, eliminating and preventing cases of plagiarism in Georgia’s higher education institutions.