25-28 ივნისს, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტში Erasmus + ინსტიტუციური განვითარების პროექტის “საქართველოს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების კვლევითი შესაძლებლობების ამაღლება, კვლევისა და განვითარების ერთეულების განვითარების გზით/უმაღლესი განათლების ხარჯები კვლევასა და განვითარებაზე (Raising Research Capacity of Georgian HEIs through Developing R&D Units - HERD)” სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. პროგრამაში მონაწილეობა მიიღო კავკასიის უნივერსიტეტის კვლევის ხელშეწყობის დეპარტამენტის დირექტორმა ნინო მაჩურიშვილმა.
სამუშაო შეხვედრაში მონაწილეობდნენ ნიცას კოტდაზურის უნივერსიტეტის წარმომადგენლები, რომლებმაც საქართველოს პარტნიორი უნივერსიტეტების წარმომადგენლებს გამოცდილება გაუზიარეს.
ტრენინგის ფარგლებში განხილული იყო კვლევებისა და განვითრების სტრატეგიის საკითხები, როგორიც არის: მიზანი, სტრუქტურა, ამოცანები და მოსამზადებელი საფეხურები.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო სოციალურ-ეკონომიკური გამოწვევების შესაბამისი კვლევითი საქმიანობის, ტრანსდისციპლინური სადოქტორო პროგრამების, კვლევაზე დაფუძნებული სწავლების მხარდაჭერას.
შეხვედრის ბოლო დღე დაეთმო ევროპულ ლაბორატორიებსა და უნივერსიტეტებთან პარტნიორობის პერსპექტივების გაცნობას.

On June 25-28, Batumi Shota Rustaveli State University hosted a work meeting in the framework of Erasmus + Institutional Development Project “Raising Research Capacity of Georgian HEIs through Developing R&D Units - HERD" where the Director of Research Facilitation Department of Caucasus University, Nino Machurishvili, was one of the participants.
The meeting was also attended by the representatives of Nice Cote d'Azur University, who shared their experience with representatives of partner universities of Georgia. The training covered issues of research and development strategy such as purpose, structure, tasks, preparatory steps. Special emphasis was given to support socio-economic challenges related to research activities, transdisciplinary PhD programs, and research-based teaching. The last day of the meeting was dedicated to sharing perspectives of partnerships with European laboratories and universities.