დემოკრატიის კომისიის მცირე გრანტების პროგრამის ფარგლებში, კავკასიის უნივერსიტეტის ინოვაციების და მეწარმეობის ცენტრი განახორციელებს პრე- აქსელერაციის ათ კვირიან ინტენსიურ პროგრამას, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებს ქვეყნის მასშტაბით 50 მონაწილე და მათ მიერ ფორმირებული ტექნოლოგიური სტარტაპები.
- ადგილობრივი სტარტაპების გაძლიერება - ადგილობრივი სტარტაპების მხარდაჭერა სასწავლო რესურსებით, ტრენინგებითა და ინდივიდუალური მენტორინგით, რათა მათ შეძლონ საწყისი გამოწვევების გადალახვა და სწრაფი ზრდა.
- ინოვაციისა და მეწარმეობის ხელშეწყობა - მეწარმეობის ეკოსისტემის გაძლიერება ინოვაციური ბიზნეს იდეების ხელშეწყობითა და განვითარებით.
- სტარტაპ ნეთვორქის გაძლიერება - სტარტაპების, ინვესტორების, მენტორებისა და ეკოსისტემის სხვა მონაწილეებს შორის მყარი კავშირების შექმნა ღონისძიებების, მენტორობის პროგრამებისა და დემო დღის მეშვეობით.
- საერთაშორისო თანამშრომლობის განვითარება - პარტნიორობა ისეთ ინსტიტუტებთან, როგორიცაა ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტი, გლობალური საუკეთესო პრაქტიკის, ცოდნისა და სამეწარმეო ექსპერტიზის გაზიარებისთვის.
პროგრამაში სტარტაპების შერჩევა მოხდება წინასწარი განაცხადებისა და გასაუბრების საფუძველზე. პრიორიტეტი მიენიჭებათ ისეთ სტარტაპებს, რომელთაც აქვს პროტოტიპი/MVP და ჰყავთ პირველადი მომხმარებლები.
პროგრამა მოიცავს ინტენსიურ ტრენინგებს, ვორკშოპებსა და ინდივიდუალურ მენტორინგ სესიებს, რომლებსაც გაუძღვებიან სტარტაპ ეკოსისტემის აქტიური ადგილობრივი და საერთაშორისო წარმომადგენლები.
პროექტი არის ერთობლივი ძალისხმევა კავკასიის უნივერსიტეტსა და ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტს შორის. ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტის ინოვაციების და მეწარმეობის ოფისის წარმომადგენლები პროექტის განმავლობაში აქტიურად იქნებიან ჩართულებით პრე-აქსელერაციისთვის საჭირო სასწავლო მატერიალების შემუშავებისა და მენტორინგის პროცესში.
პროგრამის ანოტაცია
პროგრამა მოიცავს ჰიბრიდული ფორმატის (ონლაინ და ფიზიკური შეხვედრები) 10 სამუშაო კვირას და შედგება 5 ძირითადი კომპონენტისგან:
- ინდივიდუალური შეხვედრები მენტორთან
- ნეთვორქინგი – P2P შეხვედრები, გამოცდილების გაზიარება, მოწვეული სპიკერები, ყოველკვირეული Stand-Up
- კავკასიის უნივერსიტეტის საერთო სამუშაო სივრცით სარგებლობა (მოთხოვნის შესაბამისად)
- დემო დღე
პროექტის კულმინაციას წარმოადგენს დემო დღე, სადაც მონაწილეები წარადგენენ თავიანთ სტარტაპ იდეებს ჟიურის, ინვესტორებისა და სტარტაპ ეკოსისტემის წარმომადგენლების წინაშე.
დემოკრატიის კომისიის მცირე გრანტების მიზანია, დააფინანსოს პროექტები, რომლებიც ხელს უწყობს დემოკრატიას, აძლიერებს დემოკრატიული ინსტიტუტების ჩამოყალიბების პროცესს და ზრუნავს მოქალაქეთა განათლებაზე საქართველოში.
ეს პროექტი დაფინანსდა შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის გრანტით.აქ მოცემული მოსაზრებები, მიგნებები და დასკვნები ეკუთვნის ავტორებს და არ ასახავს შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის შეხედულებებს.

As part of the Democracy Commission Small Grants Program (DemCom), Caucasus University’s Innovation and Entrepreneurship Center will implement a ten-week intensive pre-acceleration program designed for up to 50 participants and their tech startups from across the country.
Project Goals:
- Strengthening Local Startups - Support local startups by providing learning resources, training, and individual mentoring to help them overcome initial challenges and achieve rapid growth.
- Promoting Innovation and Entrepreneurship - Enhance the entrepreneurial ecosystem by fostering and developing innovative business ideas.
- Building a Robust Startup Network - Facilitate strong connections between startups, investors, mentors, and other ecosystem participants through events, mentorship programs, and Demo Day.
- Developing International Collaboration - Partner with institutions like George Washington University to share global best practices, knowledge, and entrepreneurial expertise.
Startups will be selected for the program through a pre-application and interview process. Priority will be given to startups with a prototype/(MVP) and early adopters.
The program features intensive training, workshops, and one-on-one mentoring sessions led by active local and international representatives from the startup ecosystem.
This initiative is a joint effort between Caucasus University and George Washington University. Representatives from George Washington University’s Office of Innovation and Entrepreneurship will be actively involved in developing training materials and mentoring participants throughout the program.
The program spans 10 working weeks in a hybrid format (online and in-person) and includes five core components:
- Thematic Working Sessions
- Individual Mentorship Meetings
- Networking Opportunities [ Peer-to-peer meetings, experience-sharing sessions, guest speakers, and weekly stand-up ]
- Access to Shared Workspaces [ Participants may use Caucasus University’s coworking space upon request ]
- Demo Day
Demo Day serves as the program's culmination, where participants present their startup ideas to a jury, investors, and startup ecosystem representatives.
The purpose of the Democracy Commission Small Grants Program is to award grants for specific projects that support democracy, enhance the development of free media, civil society, and foster economic growth through education advocacy.