გაცნობებთ, რომ აშშ-ის საელჩო საქართველოში აცხადებს კონკურსს ქართველი მკვლევარებისათვის ფულბრაიტის ყოველწლიური სტიპენდიის (2022-2023) მოსაპოვებლად.
სასტიპენდიო პროგრამა შექმნილია უმცროსი და უფროსი მკვლევარებისთვის, უნივერსიტის ლექტორებისა და საქართველოს აკადემიური ინსტიტუტების ექსპერტებისთვის. შეჩეულ მონაწილეს შესაძლებლობა ექნება, ჩაატაროს პოსტსადოქტორო კვლევა, ლექცია ან კომბინირებულად განახორციელოს კვლევითი და სწავლების კომპონენტები აშშ-ში სამიდან ექვს თვემდე პერიოდის განმავლობაში.
სავალდებულოა, რომ კანდიდატი ამჟამად აფილირებული იყოს საქართველოში არსებულ უმაღლეს სასწავლო დაწესებულებასთან ან/და კვლევით ინსტიტუტთან.
- აპლიკანტი უნდა იყოს საქართველოს მოქალაქე
- აპლიკანტი უნდა ფლობდეს დოქტორის ხარისხს ან ევროპის/აშშ-ს უნივერსიტეტის მაგისტრის ხარისხს
- აპლიკანტი უნდა ფლობდეს ინგლისური ენის ვერბალურ და წერილობით უნარებს
- აპლიკანტი უნდა აკმაყოფილებდეს J-1 ვიზის მოთხოვნებს, რაც გულისხმობს, რომ საგრანტო პერიოდის დასრულების შემდეგ მას ექნება საქართველოში დაბრუნებისა და 2-წლიანი ცხოვრების ვალდებულება
- აპლიკანტმა უნდა გაიაროს სამედიცინო შემოწმება
დაინტერესებულმა პირებმა, რომლებიც აკმაყოფილებენ ჩამოთვლილ მოთხოვნებს, უნდა შეავსონ სააპლიკაციო ფორმა და ატვირთონ შემდეგი დოკუმენტები:

The U.S. Embassy in Georgia is pleased to announce the annual Fulbright competition for Georgian scholars for the 2022-2023 academic year.
The Fulbright Visiting Scholar Program is for junior and senior researchers, university lecturers and experts from academic institutions in Georgia. A selected candidate will be able to conduct post-doctoral research, lecture, or pursue combined lecturing and research in the United States during three to six months.
A candidate must currently be affiliated with one of the academic or research institutions in Georgia.
- Applicants must be citizens of Georgia
- Applicants must hold a Ph.D. in the field of research/lecturing or a Master’s degree from a European or U.S. university
- Applicants must be proficient in oral and written English
- Applicants must be eligible for a J-1 visa, which requires the grantee to return to Georgia for a minimum of two years at the end of the grant period
- Applicants must receive a satisfactory medical clearance before departure
Interested applicants who meet the criterias as outlined above should complete an online application and upload the following documents:
- Project statement of proposed activity for research or teaching in the U.S.
- Curriculum Vitae/Resume
- Letter of support from home institution
- Three letters of reference
- Bibliography – for Research or Teaching/Research proposals
- Course Syllabi – for Teaching or Teaching/Research proposals
- Letter of invitation from a preferred U.S. host institution (not required by the application deadline)
- Photocopy of doctoral degree or a Master’s degree from a European or U.S. university
The submission deadline for the online application is November 15, 2021, at 18:00 (local Georgian time).