კავკასიის უნივერსიტეტი აცხადებს აკადემიური პერსონალისთვის, 2021 წლის გაზაფხულის სემესტრში, თესალონიკის არისტოტელეს უნივერსიტეტში,საბერძნეთი (Aristotle University of Thessaloniki, Greece), Erasmus + ის გაცვლით პროგრამაში მონაწილეობისათვის განაცხადების მიღებას.
პარტნიორ უნივერსიტეტში სწავლების მიზნით, აკადემიური პერსონალის მობილობა არის ერთკვირიანი (მოიცავს 5 სამუშაო დღეს და სავალდებულო 8 სალექციო საათს).
- სრულ განაკვეთზე დასაქმებულ აკადემიურ პერსონალს (ბრძანება/გრძელვადიანი კონტრაქტი), რომელსაც აქვს ინგლისურ ენაზე სალექციო კურსის წაკითხვის გამოცდილება ან;
2021 წლის გაზაფხულის სემესტრში, თესალონიკის არისტოტელეს უნივერსიტეტში მობილობის განხორციელება შესაძლებელია შემდეგ აკადემიურ მიმართულებებზე:
Law, Economics, History and Archeology, Informatics, Political Sciences, Journalism and Mass Communication, Psychology.
მობილობის დაგეგმვა შესაძლებელია მხოლოდ მოცემული პერიოდისთვის: 1 თებერვალი - 30 ივნისი, 2021.
კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად, დაინტერესებულმა აკადემიურმა პერსონალმა შემდეგი დოკუმენტები უნდა წარმოადგინონ ინგლისურ ენაზე:
- ესე, რომელიც უნდა ასახავდეს კავკასიის უნივერსიტეტში მუშაობის გამოცდილებას; ინფორმაციას პროექტებისა და პროგრამების შესახებ, რომელშიც აპლიკანტს მონაწილეობა მიუღია კავკასიის უნივერსიტეტთან ერთად ან როგორც კავკასიის უნივერსიტეტის წარმომადგენელს;
- საერთაშორისო ურთიერთობებისა და პროექტების დეპარტამენტის მიერ შერჩეული კანდიდატების ნომინირება თესალონიკის არისტოტელეს უნივერსიტეტის ონლაინ ბაზაში;
- ნომინირების შემდგომ, შერჩეულ კანდიდატებთან კომუნიკაცია და თესალონიკის არისტოტელეს უნივერსიტეტის სააპლიკაციო პროცედურების შესახებ დამატებით ინფორმაციის მიწოდება;
- შერჩეული აკადემიური პერსონალის მიერ მიმღები უნივერსიტეტის სააპლიკაციო ფორმის შევსება და საჭირო დოკუმენტების ატვირთვა (Mobility Agreement, CV, Letter of Support - რომელსაც მიმღები უნივერსიტეტის რელევანტური ფაკულტეტის კოორდინატორი გასცემს);

ERASMUS + EXCHANGE PROGRAM FOR ACADEMIC STAFF AT ARISTOTLE UNIVERSITY OF THESSALONIKI
Caucasus University would like to announce the acceptance of applications for academic staff to participate in the Erasmus + exchange program at the Aristotle University of Thessaloniki, Greece in the spring semester of 2021.
The Erasmus + Exchange Program for International Mobility for Academic Staff covers travel expenses and awards scholarships. The amount of the scholarship is determined in accordance with the Erasmus + guidelines and the legislation of the recipient country.
To teach at a partner university, the mobility of academic staff is one week (includes 5 working days and mandatory 8 lecture hours).
• Full-time academic staff (appointed by the order/long-term contract) who have experience teaching English language courses or;
• Academic staff in the administrative position of Caucasus University, who have experience of teaching a course in English;
In the spring semester of 2021, mobility at Aristotle University of Thessaloniki is available in the following academic fields:
Mobility planning is possible only for the given period: February 1 - June 30, 2021.
To participate in the competition, interested academic staff must submit the following documents in English:
• Completed application form (see appendix# 1)
• Essay that reflects the experience of working at Caucasus University; Information on projects and programs in which the applicant has participated with Caucasus University or as a representative of Caucasus University;
• 1 letter of recommendation from the faculty (Dean / Head of Academic Program).
• Incomplete or inconsistent with the requirements;
• Submitted late or in stages;
Candidates can submit applications electronically until November 10, 2020 at the following address: ir@cu.edu.ge
• The submitted application documents will be reviewed by the Caucasus University Competition Commission;
• Nomination of candidates selected by the Department of International Relations and Projects in the online database of Aristotle University of Thessaloniki;
• After the nomination, communication with selected candidates and providing additional information on application procedures at Aristotle University of Thessaloniki;
• The selected academic staff will fill in the application form of the host university and upload the required documents (Mobility Agreement, CV, Letter of Support - issued by the coordinator of the relevant faculty of the host university);
• Final selection of academic staff by the host university;
For more information, please contact Caucasus University Department of International Relations and Projects, Second Floor, Room B25.