15 მარტს, კავკასიის უნივერსიტეტის წიგნი მაღაზია „ლიბრარეა“-ში გაიმართა საჯარო ლექცია თემაზე: "რატომ ევროკავშირი? ჯანმრთელობის დაცვის ევროპული ღირებულებები". ლექცია ჩაატარა კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორმა, მედიცინის დოქტორმა თენგიზ ვერულავამ.
ჯანმრთელობის ევროპული ღირებულებები არის ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული უფლებები და ვალდებულებები, რომლებიც ასახავს ევროპულ ისტორიასა და იდენტობას.
ევროკავშირის შესახებ შეთანხმების მე-6 მუხლში ნათქვამია, რომ „ევროკავშირი ეფუძნება თავისუფლების, დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და ძირითადი თავისუფლებების პატივისცემის და კანონის უზენაესობის პრინციპებს, რომლებიც საერთოა წევრი სახელმწიფოებისთვის. ევროპული თანამეგობრობა მხარს უჭერს სოციალურ სამართლიანობას და ადამიანის ღირსების პატივისცემას და, შესაბამისად, მისი შიდა და გარე ქმედებები ამ ღირებულებების მხარდასაჭერად უნდა მიისწრაფოდეს. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ჯანდაცვის სფეროში, რომელიც წარმოადგენს საკვანძო ელემენტს ინდივიდუალურ და სოციალურ კეთილდღეობაში“.
ჯანმრთელობის ევროპული ღირებულებებისთვის ფუნდამენტურია ადამიანის უფლებების მიდგომა: „ჯანმრთელობასთან დაკავშირებით, უფლებებზე დაფუძნებული მიდგომა ნიშნავს ადამიანის უფლებათა ნორმებისა და პრინციპების ინტეგრირებას ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული პოლიტიკისა და პროგრამების შემუშავებაში, განხორციელებაში, მონიტორინგსა და შეფასებაში. ეს მოიცავს ადამიანის ღირსებას, მოწყვლადი ჯგუფების საჭიროებებსა და უფლებებზე ყურადღების მიქცევას და ჯანდაცვის სისტემების ყველასთვის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფას.
დღეს, ბევრ ქვეყანაში, ჯერ კიდევ არის შესამჩნევი უფსკრული სახელმწიფოსგან მოთხოვნილ და რეალურად უზრუნველყოფილს შორის - და ამ ხარვეზებს ყველაზე მეტად განიცდიან ღარიბი ადამიანები. ეკონომიკური, სოციალური და კულტურული უფლებების საერთაშორისო პაქტის მუხლი 2 (1) აღიარებს, რომ ზოგ ქვეყნებში რესურსები შეზღუდულია და რომ ევროკავშირის ხელშეკრულების დებულებების განხორციელებას დრო სჭირდება. შესაბამისად, ჯანმრთელობის უფლება მიჩნეულია პროგრესირებად განხორციელებად. თუმცა, რესურსების ნაკლებობა ვერ გაამართლებს სახელმწიფოს მიერ ჯანმრთელობის უფლების დაცვის ვალდებულებების შეუსრულებლობას. კონკრეტულ ქვეყანაში ჯანმრთელობის უფლების განხორციელების შეფასებისას, უნდა დაისვას კითხვა: რატომ ვერ შეძლო X ქვეყანამ თავისი მოქალაქის სიცოცხლის გადასარჩენად საჭირო ჯანდაცვის სერვისების უზრუნველყოფა? თუ იყო პოლიტიკური და სოციალური ძალები ქვეყანაში, რომლებსაც არ სურთ ასეთი სერვისების პრიორიტეტად მიჩნევა?

On March 15, at 20:00, a public lecture on the topic: "Why the European Union? European values of health care" was held in the Caucasus University book store "Librarea”, The lecture will be conducted by Tengiz Verulava, proffesor of Caucasus school of Medicine.
The European Health Values are health-related rights and obligations that reflect European history and identity.
Article 6 of the Treaty on European Union states that “The Union is founded on the principles of liberty, democracy, respect for human rights and fundamental freedoms, and the rule of law, principles which are common to the Member States. The European Community supports social justice and respect for human dignity, and therefore its internal and external actions must strive to support these values. This is especially important in the field of health care, which is a key element in individual and social well-being."
A human rights approach is fundamental to European health values: "Regarding health, a rights-based approach means integrating human rights norms and principles into the development, implementation, monitoring and evaluation of health-related policies and programs. This includes human dignity, attention to the needs and rights of vulnerable groups, and ensuring that health systems are accessible to all."
Today, in many countries, there is still a noticeable gap between what is demanded from the state and what is actually provided - and the poor suffer the most from these gaps. Article 2(1) of the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights recognizes that in some countries resources are limited and that the implementation of EU Treaty provisions takes time. Therefore, the right to health is considered a progressive exercise. However, the lack of resources cannot justify the failure of the state to fulfill its obligations to protect the right to health. When assessing the implementation of the right to health in a particular country, the question must be asked: Why has country X failed to provide the health services necessary to save the lives of its citizens? Or were there political and social forces in the country that did not want to prioritize such services?