თენგიზ ვერულავას ნაშრომი „საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის მაცნეში“ გამოქვეყნდა
საერთაშორისო რეფერირებად ჟურნალში „საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის მაცნე“  გამოქვეყნდა კავკასიის უნივერსიტეტში ჩატარებული კვლევის „საბჭოთა ჯანდაცვის სისტემის კრიზისი: მიზეზების ანალიზი“ შედეგები.
ნაშრომის ავტორია კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორი, მედიცინის დოქტორი, ჯანდაცვის პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორი თენგიზ ვერულავა.
სტატიის ლინკი: http://macne.org.ge/index.php/macne/article/view/255
ვერულავა თ. (2025) ჯანმრთელობის სოციალური დაზღვევის განვითარება საქართველოში. საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის მაცნე. Vol. 3 №. 3
ჟურნალი „საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის მაცნე“ ინდექსირებულია ERIHPLUS საერთაშორისო სამეცნიერო ბაზაში.
შვიდი ათწლეულის მანძილზე საბჭოთა ჯანდაცვის სისტემა საბჭოთა საზოგადოების ყველაზე გამორჩეულ და ამბიციურ ინსტიტუციას წარმოადგენდა. სახელმწიფოს გაცხადებული ჰქონდა, რომ ხალხის ჯანმრთელობა აუცილებელია ქვეყნის კეთილდღეობისთვის და წარმატებით ფუნქციონირებისათვის. გარდა ამისა, ჯანმრთელობა განიხილებოდა, როგორც ადამიანის სიცოცხლისათვის აუცილებელი ერთ-ერთი სიკეთე, რომელზედაც ადამიანს აქვს უფლება. შესაბამისად, მედიცინა სახელმწიფოს საჯარო ფუნქციას წარმოადგენდა.
საბჭოთა სისტემა გახდა მოდელი განვითარებადი ქვეყნებისა და სხვა სოციალისტური სახელმწიფოებისთვის. სახელმწიფო, ცენტრალიზებულმა საბჭოთა ჯანდაცვის სისტემამ მნიშვნელოვან შედეგებს მიაღწია ინფექციურ დაავადებებთან და ეპიდემიებთან ბრძოლაში. შეიქმნა სამედიცინო მომსახურების სისტემა, რომელიც ყველა მოქალაქისთვის უზრუნველყოფდა ხელმისაწვდომობას ძირითად სერვისებზე, იმუნიზაციასა და დედათა და ბავშვთა ზრუნვაზე. თუმცა, შემდგომ პერიოდში საბჭოთა ჯანდაცვის უაღრესად ცენტრალიზებული სისტემა გადაიქცა მედიცინის განვითარების შეფერხების ფაქტორად.
ჯანდაცვის სისტემის საბჭოურ მოდელში ეკონომიკური მოტივაციის არარსებობამ, მის ფუნქციონირებაში სახელმწიფოს აქტიურმა ჩარევამ იგი სრულ ბიუროკრატიზაციამდე მიიყვანა. სისტემას აინტერესებდა არა იმდენად პაციენტის მოთხოვნილების დაკმაყოფილება და მისი პრობლემების გადაჭრა, არამედ ქსელის ხელოვნური გაფართოება. მიუხედავად იმისა, რომ ჯანდაცვის ობიექტების ტექნოლოგიური და მატერიალური ფუნდამენტი მორალურად და ფიზიკურად მოძველებული ან თითქმის დანგრეული იყო, სახელმწიფო არსებულის განახლებისა ან თუნდაც შენარჩუნების ნაცვლად გამოყოფდა სახსრებს ახალი ობიექტების ასაშენებლად.
საქართველოში არსებული უმაღლესი სამედიცინო განათლების სისტემა ვერ პასუხობდა თანამედროვე საერთაშორისო სტანდარტებს და მზარდ მოთხოვნებს. საბჭოთა პროფესიული დახელოვნების სისტემაში არსებულმა ნაკლოვანებებმა გამოიწვია საექიმო კადრების სიჭარბე და შედარებით დაბალი კვალიფიკაცია. ექიმთა უზრუნველყოფის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი იყო მსოფლიოში, რაც ხარისხის ნაცვლად ჯანდაცვის სისტემის ექსტენსიური გზით განვითარებაზე მიუთითებდა. ჯანდაცვის მუშაკების დაბალი შრომის ანაზღაურების გამო, ნაკლები იყო მაღალი ხარისხის სამედიცინო მომსახურების მიწოდების სტიმული.

Research by Tengiz Verulava Published in the Bulletin of the Georgian National Academy of Sciences
The results of a study conducted at Caucasus University, titled “The Crisis of the Soviet Healthcare System: An Analysis of the Causes,” have been published in the international peer-reviewed journal Bulletin of the Georgian National Academy of Sciences.
The author of the paper is Tengiz Verulava, Professor at Caucasus University, Doctor of Medicine, and Director of the Institute for Health Policy. Article link.
Reference:
Verulava, T. (2025). Development of Social Health Insurance in GeorgiaBulletin of the Georgian National Academy of Sciences, Vol. 3, No. 3.
The journal Bulletin of the Georgian National Academy of Sciences is indexed in the international scientific database ERIH PLUS, confirming its academic credibility and international recognition.
For seven decades, the Soviet healthcare system stood as one of the most ambitious and prominent institutions of Soviet society.
Public health was officially declared a cornerstone of national welfare and effective state functioning. Health was viewed as a fundamental human necessity and a right, making medicine a core public responsibility of the state.
The Soviet healthcare model served as a reference for many developing countries and socialist states. Its centralized, state-run structure achieved notable success in combating infectious diseases and epidemics and ensured universal access to basic medical services, immunization, and maternal and child healthcare. However, over time, excessive centralization became a barrier to medical progress.
The absence of economic incentives and extensive state intervention led to deep bureaucratization of the system. Instead of prioritizing patient needs and healthcare outcomes, policy focused on artificial expansion of the healthcare network. Despite outdated and deteriorating technological and material infrastructure, public funding was directed toward constructing new facilities rather than maintaining or modernizing existing ones.
In Georgia, the system of higher medical education failed to meet modern international standards and growing sectoral demands. Structural shortcomings in professional training resulted in an oversupply of physicians with comparatively low qualifications. Although Georgia recorded one of the highest physician-to-population ratios globally, this reflected extensive growth rather than quality-based development. Low remuneration for healthcare professionals further reduced incentives to provide high-quality medical services.