17 ივლისს, კავკასიის ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლაში, კლინიკური ფსიქოლოგიის და კლინიკური არტთერაპიის სამაგისტრო პროგრამების სტუდენტების სამაგისტრო ნაშრომების საჯარო დაცვა გაიმართა.
დაცვაზე სტუდენტებმა წარმოადგინეს ნაშრომები, რომლებიც კლინიკური ფსიქოლოგიის აქტუალურ საკითხებს ეხებოდა:
- ებანოიძე ნუციკო - ტრანსფერი და კონტრტრანსფერი არტთერაპიაში
- ლელაშვილი გვანცა - არტთერაპიის როლი მეტყველების დარღვევის მქონე ბავშვებთან და მოზარდებთან მუშაობისას
- ნანავა ცოტნე - დამოკიდებულება და ტრავმული გამოცდილებები
- საღინაძე თამარი - შიზოფრენიის მქონე პირთა მხატვრული შემოქმედების შემეცნება
- გელაშვილი ანანო - ბავშვობის ტრამვების ზეგავლენა ზრდასრულ ასაკში
- საფარიძე სალომე - მშობელთან ურთიერთობის თავისებურებები და მოზარდის პრობლემური ქცევა
- კახაძე სოფიკო - ადრეული დისფუნქციური სქემების გავლენა სხეულის ხატით უკმაყოფილებასა და თვითაგრესიაზე
- გვარამია მარიამ - ცხოვრებისეული ღირებულებებისა და თვითშეფასების გავლენა ნარკოდამოკიდებულებაზე
- ჩხარტიშვილი ელენე - რთული ქცევის მქონე მოსწავლის კლასის ფსიქოლოგიური კლიმატი
- სხულუხია ანა - აუტიზმის სპექტრის მქონე ბავშვების მშობელთა ფსიქო-ემოციური მდგომარეობა და სტრესთან გამკლავების სტრატეგიები
- ფირცხელიანი მეგი - გეი-ლესბოსელი ადამიანების სექსუალური ორიენტაციისა და გენდერული იდენტობის განმაპირობებელი ფაქტორების კვლევა
- ჩაჩანიძე ნინო - სოციალური მედიის ზეგავლენა მენტალურ ჯანმრთელობაზე და დანაშაულებრივი ქცევის განხორციელების მზაობაზე (მოზარდების სამიზნე ჯგუფი)
- გოგიჩაშვილი ლანა - როლური მოდელის და ექსპექტაციების გავლენა თვითშეფასებაზე
- კახიძე თამარ - კრიმინალური აზროვნებისკენ მიდრეკილება თანამედროვე საზოგადოებაში
- თოდუა მაკა - პიროვნების ინდივიდუალურ - ფსიქოლოგიური თავისებურებების ზეგავლენა ფსიქოლოგიურ კეთილდღეობასა და მენტალურ ჯანმრთელობაზე
- წიკლაური მარიამ - სასკოლო ბულინგის გავლენა პიროვნების ცხოვრების სტილზე, თვითპატივისცემაზე
სტუდენტებმა ნაშრომები წარადგინეს და წარმატებით დაიცვეს სამაგისტრო ნაშრომების დაცვის კომისიის წინაშე.
კომისიის მუშაობაში მონაწილეობდნენ: პროფესორი ქეთევან ჩიგოგიძე, პროფესორი ვლადიმერ გამსახურდია, ასისტენტ-პროფესორი ლიანა ბარაბაძე და მოწვეული სპეციალისტი სალომე ფანჯიკიძე.

Public Defense of Master's Theses at CSH
On July 17, the Caucasus School of Humanities and Social Sciences hosted a public defense of master's theses for students in the clinical psychology and clinical art therapy programs.
During the defense, students presented papers addressing various current issues in clinical psychology:
• Ebanoidze Nutsiko: Transference and Countertransference in Art Therapy
• Lelashvili Gvantsa: The Role of Art Therapy in Working with Children and Adolescents with Speech Disorders
• Nanava Tsotne: Addiction and Traumatic Experiences
• Saghinadze Tamari: Understanding the Artistic Creativity of People with Schizophrenia
• Gelashvili Anano: The Impact of Childhood Traumas on Adulthood
• Saparidze Salome: Peculiarities of Relationships with Parents and Problematic Behavior of Adolescents
• Kakhadze Sopiko: The Impact of Early Dysfunctional Schemas on Body Image Dissatisfaction and Self-Aggression
• Gvaramia Mariam: The Influence of Life Values and Self-Esteem on Drug Addiction
• Chkhartishvili Elene: Psychological Climate of the Classroom for a Student with Difficult Behavior
• Skhulukhia Ana: Psycho-Emotional Condition of Parents of Children on the Autism Spectrum and Strategies for Dealing with Stress
• Pirtskheliani Megi: A Study of the Determining Factors of Sexual Orientation and Gender Identity in Gay and Lesbian People
• Chachanidze Nino: Impact of social media on Mental Health and Willingness to Engage in Criminal Behavior (Target Group: Adolescents)
• Gogichashvili Lana: The Influence of Role Models and Expectations on Self-Esteem
• Kakhidze Tamar: Tendency Towards Criminal Thinking in Modern Society
• Todua Maka: Influence of Individual Psychological Features on Psychological Well-Being and Mental Health
• Mariam Tsiklauri: The Impact of School Bullying on a Person's Lifestyle and Self-Esteem
The students successfully defended their theses before the commission, which included Professor Ketevan Chigogidze, Professor Vladimir Gamsakhurdia, Assistant Professor Liana Barabadze, and invited specialist Salome Panjikidze.