ვიდეო პროექტები (2011-2012)
კონფლიქტების გაშუქების კლასის სტუდენტებმა ჟურნალისტური მასალები გამოაქვეყნეს. მეოთხეკურსელებს საგნის ფინალური გამოცდისთვის რუსეთ–საქართველოს ომის შედეგად შექმნილი პოსტ–კონფლიქტური გარემოს გაშუქება დაევალათ. კონფლიქტების გაშუქების კურსი კავკასიის უნივერსიტეტის მედიის სკოლაში ჟურნალისტ ნინო ჟიჟილაშვილს მიჰყავს.
მასალების მოსამზადებლად მომავალი ჟურნალისტები ადმინისტრაციული საზღვრის გასწვრივ მდებარე სოფლებს და დევნილთა დასახლებებს ესტუმრნენ. მომავალმა ჟურნალისტებმა წარმატებით შეძლეს მუშაობა მულტიმედიურ ფორმატებში. მათ შექმნეს ვიდეო, ფოტო და ტექსტური ნამუშევრები. ასევე, სტუდენტებმა ვიდეომასალები დაამონტაჟეს და სტატიები ვიზუალურადაც გამართეს. რეალურ გარემოში მუშაობამ მათ კარგი გამოცდილება შესძინა. მასალები სოციალურ ქსელებში გამოქვეყნდა.
კავკასიის მედიის სკოლის მეოთხე კურსის სტუდენტებმა ორიგინალური ანიმაციური ნამუშევარი შექმნეს. მარი ოთარაშვილმა და სალომე გოგნაშილმა გასული საუკუნის ყველაზე დიდი გენოციდი ანიმაციად შუალედური გამოცდისთვის აქციეს.
რუანდის კონფლიქტის მიზეზების და შედეგების სიღრმისეული შესწავლა მათ ნინო ჟიჟილაშვილის "კონფლიქტების გაშუქების" კლასში ჰქონდათ დავალებული. კრეატიული ვიდეო ნამუშევარი ამ კონფქლიქტის განვითარებას ასახავს.
28 აპრილს, კავკასიის მედიის სკოლაში სალომე ჯაშის დოკუმენტური ფილმების კლასის ღია ფინალური გამოცდა გაიმართა. სამაგისტრო პროგრამის ჟურნალისტიკის მიმართულების სტუდენტებმა საკუთარი დოკუმენტური ფილმების პრეზენტაცია მოახდინეს. მათ პროექტებზე 10 კვირის განმავლობაში იმუშავეს.
ფილმების ჩვენებას სტუდენტები და კომისიის წევრები ესწრებოდნენ. მათ შორის იყვნენ დოკუმენტალისტები ნინო ორჯონიკიძე, ვანო არსენიშვილი, მწერალი ზაზა ბურჭულაძე. ფილმების ჩვენების შემდეგ ავტორები და სტუმრები საკუთარ შთაბეჭდილებებსა და ემოციებზე საუბრობდნენ.
გთავაზობთ ფილმებს, რომლებმაც მაღალი შეფასებები დაიმსახურეს:
ხატია ბოჭორიშვილი – „ნელი და შუშანა“
თამარ რობაქიძე – „ახალი რუსთავი“
სანდრო ვეფხვაძე – „წითელი სახლი"
ჟურნალისტიკის მეორე კურსის სტუდენტთა ჯგუფმა, გადაღება–მონტაჟის კლასის ფინალურ პროექტად, კავკასიის მედიის სკოლის ვიდეორგოლი წარმოადგინა. რგოლის შექმნის იდეა, დაგეგმვა, გადაღება და მონტაჟი CSM-ის სტუდენტებს ეკუთვნით.

Students of the conflict coverage class published journalistic materials. The fourth-year students were tasked with covering the post-conflict environment created by the Russia-Georgia war for the final exam. Journalist Nino Zhizhilashvili is leading the conflict coverage course at Caucasus School of Media.
To prepare the materials, future journalists visited villages along the administrative border and IDP settlements. Future journalists have been able to work successfully in multimedia formats. They created video, photo and text works. The students also posted videos and visualized the articles. Working in a real environment gave them good experience. The materials were posted on social media.
Fourth year students of Caucasus School of Media have created an original animated work. Mari Otarashvili and Salome Gognashili turned the biggest genocide of the last century into an animation for the midterm exam.
An in-depth study of the causes and consequences of the Rwanda conflict was commissioned by Nino Zhizhilashvili's "Coverage of Conflict" class. Creative video artwork reflects the development of this conflict.
On April 28, the Caucasus School of Media hosted an open final exam for a class of documentary films by Salome Jashi. The students of the Master's Program in Journalism presented their documentaries. They worked on the projects for 10 weeks.
Students and members of the commission attended the screening. Among them were documentarians Nino Orjonikidze, Vano Arsenishvili, writer Zaza Burchuladze. After the screening, the authors and guests talked about their impressions and emotions.
Here are some videos that have been highly praised:
Khatia Bochorishvili - "Neli and Shushana" |
Tamar Robakidze - "New Rustavi" |
Sandro Vepkhvadze - "Red House" |
A group of second-year journalism students presented a video as the final project of the filming-editing class. The idea of creating a video, planning, shooting and editing belongs to CSM students.