CSL-ის პროფესორის ხათუნა ბურკაძის სტატია ხელოვნური ინტელექტის (AI) შესახებ “ფლეტჩერ ფორუმში” გამოქვეყნდა. პროფესორი ხათუნა ბურკაძე AI-ის სტრატეგიულ, ეთიკურ და სამართლებრივ ჩარჩოს იკვლევს. აღნიშნულ სტატიაში ის ყურადღებას ამახვილებს მომავალში ხელოვნური ინტელექტის სამართლის სუბიექტად მიჩნევის საკითხზე.
პროფესორი ხათუნა ბურკაძე აღნიშნავს: „ციფრული ერა სხვადასხვა სფეროში ტრადიციულ მიდგომებს ცვლის, ხელს უწყობს ინოვაციებს, რომლებიც უზრუნველყოფენ ეფექტიანობასა და დროულობას. ციფრული ტექნოლოგიების დანერგვა, დიდი მოცულობის მონაცემთა სწრაფი დამუშავების მეშვეობით, გადაწყვეტილების მიღების პროცესს ამარტივებს. გარდა ამისა, ეს ტექნოლოგიები კომუნიკაციისა და ოპერაციების განხორციელების უწყვეტობას განაპირობებენ, მათ შორის კრიზისების დროსაც. ამ კონტექსტში, ხელოვნური ინტელექტი (AI) ციფრული ტრანსფორმაციის მნიშვნელოვან ინსტრუმენტს წარმოადგენს, რომელსაც შეუძლია საკვანძო სფეროების ციფრული გარდაქმნა დააჩქაროს”.
„ხელოვნური ინტელექტის შესაძლებლობების გამოკვეთასთან ერთად აუცილებელია თანმდევი გამოწვევების განსაზღვრა. რისკების დაძლევა კი მოითხოვს სამართლებრივი პასუხისმგებლობის შესახებ მკაფიო წესების შემუშავებას, თუ ხელოვნური ინტელექტის სისტემები ზიანს გამოიწვევენ. ამ ფაქტორმა შეიძლება AI-ის სამართალსუბიექტურობის საკითხის განსაზღვრა განაპირობოს. ხელოვნური ინტელექტი შესაძლოა გახდეს თანამედროვე ციფრული იურიდიული პირი, ელექტრონული პირის კომპონენტების გათვალისწინებით. სახელმწიფო მიანიჭებს მას იურიდიულ სტატუსს გარკვეული შეზღუდვების საფუძველზე, რათა დაიცვას ფიზიკური პირის კანონიერი ინტერესები, განსაკუთრებით შრომითი უფლებების თვალსაზრისით, და ამავდროულად, ხელოვნური ინტელექტის პასუხისმგებლობის ფარგლები უნდა განისაზღვროს მისი სპეციფიკური მახასიათებლების მიხედვით“, - განაცხადა პროფესორმა ხათუნა ბურკაძემ.
პროფესორმა ხათუნა ბურკაძემ ხელოვნური ინტელექტის შესაძლებლობები და გამოწვევები გაანალიზა პროფესორ მაია მელიქიძესთან ერთად ენერგეტიკის სტრატეგიული სფეროს შერჩევის საფუძველზე.

CSL Professor Khatuna Burkadze’s article on artificial intelligence (AI) has been published in the Fletcher Forum of World Affairs. In her article, Professor Burkadze explores the strategic, ethical, and legal frameworks of AI. She specifically addresses the question of whether AI should be recognized as a subject of law in the future.
Dr. Khatuna Burkadze noted: “The digital era is transforming traditional approaches across various fields, fostering innovations that enhance efficiency and timeliness. The effective implementation of modern technologies and automated methods accelerates decision-making by enabling the rapid processing of large datasets. Furthermore, these technologies facilitate continuous communication across borders and ensure the continuity of operations, even during times of crisis. In this context, artificial intelligence (AI) plays a crucial role as a tool for digital transformation.”
“As AI is increasingly integrated into various sectors, there should be clear rules for accountability if such systems cause damage. In the future, this may become the basis for a clear determination of the legal personality of AI. AI may become a modern digital juridical person, taking into account the components of an electronic person. A state will grant it legal status based on certain restrictions to protect the legal interests of a natural person, especially in terms of labor rights, and simultaneously, the scope of the liability of AI should be determined following its specific characteristics,” emphasized Dr. Khatuna Burkadze.
Dr. Khatuna Burkadze, in collaboration with Dr. Maia Melikidze, analyzed the opportunities and challenges of artificial intelligence in the energy sector.