ევროპის საჯარო სამართლის ორგანიზაციის (EPLO) ოფისის ოფიციალური გახსნა
1- ელ აგვისტოს, EPLO-ს დირექტორის, პროფესორ სპირიდონ ფლოგაიტისის საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში, EPLO-ს რეგიონული წარმომადგენლობის ინაუგურაცია გაიმართა და თბილისში, EPLO-ს ოფისი ოფიციალურად გაიხსნა
საქართველოს მთავრობისა და ევროპის საჯარო სამართლის ორგანიზაციის (EPLO) მიერ, საქართველოში EPLO-ს რეგიონული წარმომადგენლობის დაარსების გადაწყვეტილება მიღებული იქნა, ევროპულ ქვეყანათა თანამეგობრობაში საქართველოს გაერთიანების ხელშემწყობი, ინსტიტუციონალიზებული საგანმანათლებლო-კვლევითი კომპონენტის შექმნის მიზნით.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტი კახა შენგელია, საქართველოში საბერძნეთის ელჩი დიმიტრიოს კარაბალისი, საქართველოს განათლების და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე, ნუნუ მიცკევიჩი, კავკასიის სამართლის სკოლის დეკანი იოსებ ნანობაშვილი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის წარმომადგენლები და საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს წარმომადგენლები.
საქართველო EPLO-ში 2010 წელს გაწევრიანდა და უკანასკნელ წლებში ქვეყნის ევროპული ინტეგრაციის ამოცანების გათვალისწინებით, გააქტიურდა უკვე არსებული საერთაშორისო მექანიზმი, რომელიც ხელს შეუწყობს საქართველოში ევროპული ფასეულობების განმტკიცებას, ევროპის საჯარო სამართლის პრინციპების და საჯარო მმართველობის საუკეთესო ევროპული პრაქტიკის დანერგვას.
წარმომადგენლობა, ევროპელი ექსპერტების, მეცნიერებისა და პრაქტიკოსების ჩართულობით, შექმნის ევროკავშირთან დაკავშირებული საკითხების რეგულარული, ფუნდამენტური და მიმდინარე კვლევის ფორმატს, რომელშიც ჩართულები იქნებიან აღმოსავლეთ პარტნიორობის ინიციატივის წევრი ქვეყნების, ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნების, ევროკავშირის წევრი ქვეყნების მეცნიერ-მკვლევარები და პრაქტიკოსები. EPLO-ს ინსტიტუტების მონაწილეობით, შეიქმნება საგანმანათლებლო-ტრენინგ პროგრამები, მათ შორის EPLO-ს მიერ სერტიფიცირებული. პროგრამები საჯარო სამსახურის იმ საჭიროებებსა და გამოწვევებზე იქნება ორიენტირებული, რომლებიც საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესს უკავშირდება.
წარმომადგენლობა ასევე წვლილს შეიტანს ქართულ საზოგადოებაში ევროპული ინტეგრაციის საკითხებზე საჯარო დისკუსიის პროფესიული და კვალიფიციური ფორმით წარმართვაში, რაც თავის მხრივ, ხელს შეუწყობს ევროპული ინტეგრაციის შესახებ დეზინფორმაციის წინააღმდეგ ბრძოლას. აქტიურად დაიგეგმება საჯარო ლექციები, დისკუსიები, სემინარები, მათ შორის EPLO-ს წევრი ქვეყნებისა და სხვა ადგილობრივი დიპლომატიური წარმომადგენლობების ჩართულობით.

On August 1, as part of the visit of EPLO Director Prof. Spiro Flogaitis to Georgia, the inauguration of the EPLO Regional Office representatives was held and the EPLO Office was officially opened in Tbilisi.
The event was attended by the President of Caucasus University Dr. Kakha Shengelia, the Ambassador of Greece to Georgia Dimitrios Karabalis, the Deputy Minister of Education and Science of Georgia Nunu Mitskevich, the Dean of the Caucasus School of Law Ioseb Nanobashvili, representatives of Tbilisi State University and the Ministry of Justice.
The Government of Georgia and the European Public Law Organization (EPLO) have decided to establish an EPLO Regional Office in Georgia in order to create an institutionalized educational-research component promoting Georgia's integration into the Commonwealth of European Countries.
Georgia joined the EPLO in 2010 and in recent years, taking into account the country's European integration goals, has already activated an existing international mechanism that will help strengthen European values in Georgia, the introduction of European public law principles and best European governance practices.
The delegation, with the involvement of European experts, scientists and practitioners, will create a format for regular, fundamental and ongoing research on EU-related issues, involving researchers and practitioners from the Eastern Partnership member states, EU candidate countries and EU member states. With the participation of EPLO institutes, educational-training programs will be created, including those certified by EPLO. The programs will focus on the needs and challenges of public service related to Georgia's European integration process.
The delegation will also contribute to the professional and qualified conduct of public discussions on European integration issues in the Georgian society, which, in turn, will contribute to the fight against misinformation about European integration. Public lectures, discussions, seminars will be actively planned, including with the involvement of EPLO member countries and other local diplomatic missions.