Virtual Voyages: პირველი ვირტუალური გაცვლა - ფასილიტატორების მიღება
კავკასიის უნივერსიტეტი აცხადებს განაცხადების მიღებას Erasmus+ ინსტიტუციური განვითარების პროექტში - “Acquiring Transversal Competences through Virtual Voyages” ფასილიტატორის პოზიციაზე მონაწილეობის მისაღებად.
პროექტის მიზანია სტუდენტებისთვის საერთაშორისო და ინტერკულტურულ გარემოში ვირტუალური გაცვლის შესაძლებლობების შექმნა პლატფორმა thevoyage.eu-ის საშუალებით. ინიციატივა აერთიანებს სტუდენტებსა და ფასილიტატორებს რუმინეთიდან, იტალიიდან, თურქეთიდან, მოლდოვიდან, საქართველოდან, უკრაინიდან და სომხეთიდან, რათა ხელი შეუწყოს ინტერკულტურულ დიალოგს, აქტიურ მონაწილეობასა და თანამშრომლობით სწავლებას.
ფასილიტატორის ძირითადი მოვალეობებია:
• ინკლუზიური და ინტერაქტიული ონლაინ სასწავლო გარემოს შექმნა;
• სტუდენტების ჩართულობისა და თანამშრომლობის მხარდაჭერა;
• მცირე ჯგუფური დისკუსიებისა და აქტივობების წარმართვა;
• სტუდენტების მხარდაჭერა სასწავლო პროცესის განმავლობაში;
• ინტერკულტურული, კომუნიკაციური და ციფრული კომპეტენციების განვითარება.
ვირტუალური გაცვლის პროგრამა მოიცავს როგორც სინქრონულ, ისე ასინქრონულ აქტივობებს. სინქრონული სესიები ჩატარდება ონლაინ ფორმატში, კვირაში დაახლოებით 5 საათის განმავლობაში, 6–10 კვირის მანძილზე (სავარაუდო პერიოდი: ივნისი–დეკემბერი, 2026). თითოეულ ფასილიტატორს ეყოლება 15–20 სტუდენტისგან შემდგარი ჯგუფი. პროგრამა სრულად ხორციელდება ონლაინ.
პროგრამის დაწყებამდე შერჩეული ფასილიტატორები გაივლიან სპეციალურ ონლაინ ტრენინგს, რომელიც მოიცავს:
• thevoyage.eu პლატფორმისა და ციფრული ინსტრუმენტების გამოყენებას;
• ონლაინ ფასილიტაციის მეთოდებს;
• ჯგუფურ დინამიკასა და ინტერკულტურულ კომუნიკაციას;
• კონფლიქტების მართვას;
• არაფორმალური განათლების მეთოდებს;
• ხელოვნური ინტელექტისა და სხვა ციფრული ინსტრუმენტების ინტეგრაციას სასწავლო პროცესში.
ტრენინგის ზუსტი თარიღი მონაწილეებს დამატებით ეცნობებათ.
პროგრამისა და ტრენინგის წარმატებით დასრულების შემდეგ მონაწილეები მიიღებენ Youthpass სერტიფიკატს.
გთხოვთ გაითვალისწინოთ, რომ ფასილიტატორების გადამზადების ტრენინგი არ ფინანსდება. თუმცა, პროგრამის ფარგლებში სტუდენტებისთვის ჩატარებული სესიები ანაზღაურდება რეალურად შესრულებული სამუშაოს მიხედვით, უნივერსიტეტის მიერ განსაზღვრული ტარიფებისა და Erasmus+ პროგრამის სტანდარტების შესაბამისად.
დაინტერესების შემთხვევაში, გთხოვთ დაადასტუროთ მონაწილეობა და შეავსოთ მითითებული ბმულით მოცემული კითხვარი.

The Caucasus University is announcing a call for applications for participation in the Erasmus+ institutional development project - “Acquiring Transversal Competences through Virtual Voyages”.
The project aims to provide students with opportunities for virtual exchange in an international and intercultural learning environment through the e-learning platform thevoyage.eu. The initiative brings together students and facilitators from Romania, Italy, Turkey, Moldova, Georgia, Ukraine, and Armenia to foster intercultural dialogue, active participation, and collaborative learning.
Main responsibilities of facilitators include:
- creating an inclusive and interactive online learning environment;
- supporting student engagement and collaboration;
- facilitating small group discussions and learning activities;
- providing ongoing support to students throughout the learning process;
- fostering the development of intercultural, communication, and digital competences.
The virtual exchange programme includes both synchronous and asynchronous activities. Synchronous sessions will be delivered online, approximately 5 hours per week, over a period of 6–10 weeks (expected timeframe: June–December 2026). Each facilitator will work with a group of 15–20 students. The programme is fully online.
Before the implementation phase, selected facilitators will participate in a dedicated online training programme, which will cover:
- the use of thevoyage.eu platform and digital tools;
- online facilitation methods;
- group dynamics and intercultural communication;
- conflict management;
- non-formal education methods;
- integration of AI and digital tools in the learning process.
The exact dates of the training will be communicated later.
Upon successful completion of both the training and the programme, participants will receive a Youthpass certificate.
Please note that the facilitator training is not remunerated. However, sessions delivered to students within the programme will be compensated based on actual workload, in accordance with the rates defined by the university and Erasmus+ programme standards.
If you are interested, please confirm your participation and complete the questionnaire available via the provided link.