25 ივნისს, 17:00 საათზე, კავკასიის უნივერსიტეტის საკონფერენციო დარბაზში, გაიმართება დისკუსია თემაზე: ,,ჯანმრთელობის დაცვა: უფლება თუ პასუხისმგებლობა.“
დისკუსიის მსვლელობისას განხილული იქნება ჯანმრთელობის დაცვის სერვისებზე ხელმისაწვდომობა, სახელმწიფოს როლი პროცესში, მოქალაქეთა ჩართულობის საჭიროება და მნიშვნელობა, როგორც ინდივიდუალურ, ასევე სახელმწიფო დონეზე.
შეხვედრას წარუძღვებიან: გინეკოლოგი და რეპროდუქტოლოგი ეკა კვირკველია და ჯანდაცვის მენეჯმენტის მაგისტრი დავით შოვნაძე.
საუბარი იქნება ბოლო პერიოდში გაჟღერებულ რამდენიმე ინიციატივაზე, თუ როგორ შეიძლება სახელმწიფომ წაახალისოს ან აიძულოს მოქალაქეები ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესების საწინააღმდეგო პრევენციულ ღონისძიებებში ჩაერთონ, წარმოდგენილი იქნება სხვადასხვა სკრინინგ-პროგრამების ზოგადი აღწერა და სიტუაციის მიმოხილვა, სპიკერების მოხსენებების შემდგომ, აუდიტორიის წინაშე, მათივე ჩართულობით გაანალიზებული და შეჯამებული იქნება რეალურ შემთხვევებთან მიმართებაში.

On June 25, at 17:00, the conference hall of Caucasus University will host a discussion on the topic: "Protection of Health: Right or Responsibility."
The discussion will cover various aspects, including access to health care services, the role of the state in health protection, and the importance of citizen involvement at both individual and state levels.
The session will be chaired by gynaecologist and reproductive specialist Eka Kvirkvelia and healthcare management master Davit Shovnadze.
Topics to be addressed include recent initiatives, ways in which the state can promote citizen engagement in preventive health measures, and an overview of screening programs and a case study. Following the speakers' presentations, the audience will be encouraged to participate actively, analysing and summarizing actual results in relevant cases.