ევროპის საბჭოში შემავალი ქვეყნები, მათ შორის საქართველო, 2001 წლიდან აღნიშნავს ენების ევროპულ დღეს. ევროპის საბჭოს მიაჩნია, რომ ენობრივი მრავალფეროვნება კულტურებს შორის ურთიერთგაგების მიღწევის საუკეთესო საშუალება და ჩვენი კონტინენტის მდიდარი კულტურული მემკვიდრეობის უმნიშვნელოვანესი ელემენტია.
კავკასიის უნივერსიტეტი უერთდება ევროპის საბჭოს ინიციატივას ევროკომისიასთან ერთად და ყოველი წლის 26 სექტემბერს მიზნობრივი ღონისძიებებით აღინიშნავს ენების ევროპული დღეს.
ამ დღესთან დაკავშირებით, 26 სექტემბერს, 16:00 საათზე, კავკასიის უნივერსიტეტის წიგნის მაღაზიაში - „ ლიბრარეა“ - გაიმართება საჯარო ლექცია თემაზე: "ენობრივი მოზაიკის დაცვისა და შენარჩუნების ევროპული გზები".
ლექციას წაიკითხავს პროფესორი, ქართული ფილოლოგიის პროგრამის ხელმძღვანელი მარიამ მანჯგალაძე. საფრანგეთსა და გერმანიაში არსებული ენობრივი საკითხების შესახებ მოკლე ინფორმაციას გააზიარებენ ასევე ქართული ფილოლოგიის პროგრამის სტუდენტები ელენე ჯაფარიძე და ელენე ბერიძე.
ჩვენი დევიზია „ცოდნა თავისუფლების საწინდარია!“ მიგვაჩნია, რომ ენების ცოდნა და სხვადასხვა კულტურის ენაზე საუბარი ზოგადი ცოდნისა და თავისუფლების ხარისხს კიდევ უფრო ამაღლებს. ერთად აღვნიშნოთ ენების ევროპული დღე!

The countries included in the Council of Europe, including Georgia, have been celebrating the European Day of Languages since 2001. The Council of Europe believes that linguistic diversity is the best means of achieving mutual understanding between cultures and an essential element of our continent's rich cultural heritage.
Caucasus University joins the initiative of the Council of Europe together with the European Commission and on September 26 every year, it will celebrate the European Day of Languages with targeted events.
In connection with this day, on September 26, at 16:00, a public lecture on the topic: "European ways of protecting and preserving the linguistic mosaic" will be held in the Caucasus University bookstore - "Librarea".
Professor Mariam Manjgaladze, head of the Georgian Philology program, will deliver the lecture. Elene Japaridze and Elene Beridze, students of the Georgian Philology program, will also share brief information about language issues in France and Germany.
Our motto is "Knowledge is the prerequisite to freedom!" We believe that knowing languages and speaking the languages of different cultures increases the quality of general knowledge and freedom even more. Let's celebrate the European Day of Languages together!