25-26 ივლისს კავკასიის უნივერსიტეტი უმასპინძლებს პირველ საერთაშორისო სამეცნიერო-პრაქტიკულ კონფერენციას თემაზე:
„გაზრდილი ტრანსპარენტულობა და ფინანსური ინფორმაციულობა: ახალი შესაძლებლობები აკადემიური სექტორისა და დაინტერესებული მხარეების თანამშრომლობისთვის“
ღონისძიების მიზანია საქართველოში ინფორმაციულობის ახალი პლატფორმის არსებობის კვალობაზე საფუძველი ჩაუყაროს სამეცნიერო წრისა და სხვა დაინტერესებულ მხარეთა სამომავლო ნაყოფიერ თანამშრომლობას. საქართველოში მიმდინარე ბუღალტერიისა და აუდიტის რეფორმის გასაანალიზებლად, შეგიძლიათ იხილოთ ბმული.
ღონისძიება დაფინანსებულია შოთა რუსთველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის საერთაშორისო კონფერენციების ორგანიზების 2019 წლის საგრანტო კონკურსის ფარგლებში და მხარდაჭერილია ფინანსთა სამინისტროს ბუღალტერიის, ანგარიშგებისა და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახურის მიერ. ღონისძიებას დაესწრებიან ქართული და უცხოური აკადემიური სექტორის წარმომადგენლები, დიპლომატიური კორპუსი და სხვა დაინტერესებული მხარეები (საქართველოს ეროვნული ბანკი, საქართველოს სტატისტიკის სამსახური, საქართველოს საფონდო ბირჟა, სხვა).
კონფერენციის პირველი დღე დაეთმობა პლენარული სტუმრების მოხსენებებსა და პანელის დისკუსიას სტუმრებსა და აუდიტორიას შორის. ხოლო მეორე დღე დაეთმობა საკონფერენციო სტატიების წარდგენას მაგისტრანტების, დოქტორანტების, ახალგაზრდა და გამოცდილი მეცნიერების მხრიდან. დაახლოებით 8 სამეცნიერო სტატია შეირჩევა პრეზენტაციისა და ონლაინ გამოცემისთვის. პოტენციური თემატიკები ფარავს, თუმცა არაა შეზღუდული შემდეგი მიმართულებებით:
- ბუღალტერიისა და აუდიტის რეფორმა საქართველოში;
- ბუღალტერიისა და აუდიტის პროფესია;
- ინფორმაციის როლი ფინანსებში;
- ინფორმაციის ასიმეტრიულობა;
- კაპიტალის ბაზრის კვლევა;
- რისკთან დაკავშირებული საკითხები;
- ფინანსური ინფორმაციის ხარისხი;
- აუდიტის ხარისხი;
- საერთაშორისო ფინანსური სტანდარტების შემოღება;
- საპენსიო რეფორმა საქართველოში და სხვა.
გამორჩეული სტატიის ავტორი დაჯილდოვდება.
კონფერენციაზე დასწრებისა და სტატიების წარდგენის მსურველებმა გთხოვთ რეგისტრაცია გაიაროთ შემდეგ ბმულზე. აბსტრაქტების/სრული სტატიების გამოგზავნის ბოლო ვადაა 2019 წლის 15 ივლისი. ადრეულ განაცხადებს მიენიჭება უპირატესობა.

As of July 25-26, Caucasus University will host 1st international scientific-practical conference:
“Increased Transparency and Financial Information Availability: New Opportunities for the Academia and other Stakeholders in Georgia”
The event, in the framework of the publicly available new informational platforms in the Georgian private sector, aims to facilitate a professional collaboration between the academia and other stakeholders. For more details on the Accounting Reform in Georgia, you may visit the Link.
The conference is financed under the Shota Rustaveli National Science Foundation’s Conference Organizing Grant of 2019 and is supported by the Ministry of Finance (SARAS group). It will be attended by a local and foreign academic sector, diplomatic corps and other stakeholders (NBG, GeoStat, Georgian Stock Exchange, etc).
First day of the conference will deliver speeches of key guest speakers and host a panel discussion. The second day will cover the scientific papers of young as well as senior researchers. Up to 8 research papers from a broad range of accounting and finance thematic:
- Accounting reform in Georgia
- Accounting profession
- The role of information in finance
- Information asymmetry
- Capital market research
- Risk-related issues
- Accounting quality
- Audit quality
- IFRS adoption
- Pension system reform in Georgia
will be selected for the presentation and publication in the online electronic source.
Deadline for submitting the abstract/full paper is July 15, 2019 (e-mail: epirveli@cu.edu.ge). Early applications are encouraged.