ინიციატივა თავად უნივერსიტეტის პრეზიდენტს კახა შენგელიასა და პირველი ექსპერიმენტალური სკოლის დირექტორს ზაზა გრიგალაშვილს ეკუთვნის. საუკეთესო მოსწავლეები საატესტატო გამოცდის შედეგად გამოვლინდებიან და წლის ბოლო დაჯილდოვდებიან; კავკასიის უნივერსიტეტის განსაკუთრებული პრიზი გადაეცემა ასევე მათ სამ პედაგოგს.
შეგახსენებთ, რომ კავკასიის უნივერსიტეტი თბილისში მოქმედი რამდენიმე საჯარო სკოლის, მათ შორის პირველი ექსპერიმენტალური სკოლის მუდმივი პარტნიორი და მხარდამჭერია. პროექტის ფარგლებში, სკოლის საუკეთესო მოსწავლეს თათია ჩიტაიას 2012 წელს უკვე გადაეცა ნოუთბუქი. პროექტში შარშან გამარჯვებული მოსწავლე დღეს უკვე კავკასიის უნივერსიტეტის სტუდენტია.
კავკასიის უნივერსიტეტისა და პირველი ექსპერიმენტალური სკოლის ერთობლივი პროექტის მიზანია მოსწავლეებისთვის განათლების მიღების მოტივაციის ამაღლება და საჯარო სკოლის პედაგოგთა ხელშეწყობა.

CU's president Kakha Shengelia and Zaza Grigaashvili Director of CU are initiators of the project. The best students will be announced after the school's exit exam. The prizes will be awarded at the end of the year: CU special prize will be awarded to their three best teachers.
We should remind that, CU is the permanent partner and supporter of schools in Tbilisi, among them, First experimental. In the framework of project the best pupil of the school Tatia Chitaia was awarded notebook in 2012. The winner of the project is currently a student of CU.
The joint project aim of CU and first experimental school is rise motivation for pupils to continue their education and support public schools teachers for their dedication and hard work.