კავკასიის უნივერსიტეტსა და ჯექსონვილის სახელმწიფო უნივერსიტეტს შორის (აშშ), ურთიერთთანამშრომლობის ხელშეკრულებას მოეწერა ხელი.
ჯექსონვილის სახელმწიფო უნივერსიტეტი 1883 წელს, ჯექსონვილის ქალაქის სახელმწიფო სკოლად დაარსდა, ხოლო 1996 წლიდან კი სახელწოდება უნივერსიტეტად შეიცვალა. უნივერსიტეტი აერთიანებს 8 ათასზე მეტ სტუდენტს და 100-ზე მეტ საგანმანათლებლო პროგრამას სთავაზობს სტუდენტებს საბაკალავრო, სამაგისტრო და სადოქტორო საფეხურზე. ჯექსონვილის სახელმწიფო უნივერსიტეტს მინიჭებული აქვს აკრედიტაცია” კოლეჯებისა და უნივერსიტეტების სამხრეთის ასოციაციის კოლეჯების კომისიის” (SACSCOC) მიერ. ასევე ჟურნალმა U.S News & World Report-ის 2025 წლის რეიტინგით, სამხრეთის რეგიონალურ უნივერსიტეტებს შორის ჯექსონვილის უნივერსიტეტს 55 ადგილი, ხოლო საუკეთესო საჯარო უნივერსიტეტებს შორის, 25-ე ადგილი მიენიჭა.
აღსანიშნავია, ჯექსონვილის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, კერძოდ კი ბიზნესისა და ინდუსტრიის კოლეჯი ასევე AACSB საერთაშორისო აკრედიტაციის მფლობელია. AACSB არის წამყვანი საერთაშორისო ორგანიზაცია, რომელიც აკრედიტაციას ანიჭებს ბიზნესისა და მენეჯმენტის უმაღლეს საგანმანათლებლო პროგრამებს, რაც ხარისხისა და აკემიური სტანდარტების მაღალ დონეს ადასტურებს.
უნივერსიტეტებს შორის გაფორმებული ურთიერთთანამშრომლობის ხელშეკრულება კავკასიის უნივერსიტეტის ბიზნესის, სახელმწიფო მართვისა და ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის სტუდენტებს შესაძლებლობას მისცემს ისარგებლონ სემესტრული გაცვლითი პროგრამებით და სხვადასხავა ტიპის მოკლევადიანი პროგრამებით პარტნიორ უნივერსიტეტში.

Jacksonville State University was founded in 1883 as a state normal school in the city of Jacksonville, and in 1996, it was granted university status. The university enrolls over 8,000 students and offers more than 100 educational programs at the undergraduate, graduate, and doctoral levels. Jacksonville State University is accredited by the Southern Association of Colleges and Schools Commission on Colleges (SACSCOC). According to the 2025 ranking by U.S. News & World Report, Jacksonville State University ranks 55th among regional universities in the South and 25th among the top public universities.
It is also noteworthy that Jacksonville State University—specifically, the College of Business and Industry-holds AACSB international accreditation. AACSB is a leading global organization that grants accreditation to top higher education programs in business and management, confirming a high level of quality and academic standards.
The cooperation agreement signed between the universities will allow students of Caucasus School of Business, School of Governance and School of Humanities and Social Sciences  to participate in semester-long exchange programs and various short-term programs at the partner university.