ჟურნალში „European Journal of Economics and Business Studies“ გამოქვეყნდა ბიზნესის სკოლის აფილირებული ასოცირებული პროფესორის, ალექსანდრე მიქელაძის სტატია "ფინანსური მენეჯმენტის როლი არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის / Financial Management Role for NGOs“.
სტატიაში ავტორი აღწერს ფინანსური დაგეგმვისა და მენეჯმენტის როლს არასამთავრობო სექტორის მიერ ორგანიზაციული მიზნების მიღწევასთან მიმართებაში, ასევე, ადგენს კავშირს ფინანსურ პირობებსა და გრძელვადიან მდგრადობას შორის. კვლევის ფინანსური მხარდაჭერა განხორციელდა კავკასიის უნივერსიტეტის კვლევის შიდა საუნივერსიტეტო დაფინანსების პროგრამის ფარგლებში.
ჟურნალი რეფერირებადია და გამოიცემა განათლების კვლევის ევროპული ცენტრის მიერ. სტატიის გაცნობა შესაძლებელია ბმულზე.

Alexander Mikeladze, an affiliate associate professor at Caucasus School of Business, published an article in the European Journal of Economics and Business Studies entitled "Financial Management Role for NGOs".
In the article, the author describes the role of financial planning and management in achieving organizational goals by the non-governmental sector, as well as establishing a link between financial conditions and long-term sustainability. The research was financially supported within the framework of the Caucasus University Internal University Research Funding Program.
The journal is peer-reviewed and published by the European Center for Educational Research. The article can be found at the link.