6 დეკემბერს, კავკასიის უნივერსიტეტში, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურ დირექტორთან ზვიად გაბისონიასთან შეხვედრა გაიმართა თემაზე - „საქართველოს მეცნიერების ევროპულ სივრცეში ინტეგრირების ახალი ეტაპი – ახალი შესაძლებლობები მეცნიერებისთვის“.
შეხვედრა საქართველოსთვის ევროკავშირის მეცნიერებისა და ინოვაციების სახელმწიფოთაშორისი ორგანიზაციის – EURAXESS-ის წევრობის მნიშვნელობის, ფართო შესაძლებლობებისა და საქართველოში მოღვაწე მეცნიერებისთვის ახალი სერვისების ხელმისაწვდომობის გაცნობას ეხებოდა.
ამის გარდა, სპიკერმა ისაუბრა ფონდის საქმიანობასა და პრიორიტეტბზე. შეხვედრა კავკასიის უნივერსიტეტის თანამშრომლებისთვის გაიმართა. ღონისძიების ბოლოს სტუმარმა ადმინისტრაციის მიერ დასმულ შეკითხვებს უპასუხა.

On December 6, Mr. Zviad Gabisonia, Director General of Shota Rustaveli National Science Foundation, held a meeting at Caucasus University on the topic "New Phase of Integration of Georgian Science into European Space - New Opportunities for Scientists".
The meeting focused on the importance of Georgia's membership in the EU Pan-European Organization for Science and Innovation - EURAXESS, specifically, its wide range of opportunities and the availability of new services for scientists working in Georgia.
In addition, Mr. Gabisonia spoke about the fund's activities and priorities. The meeting was held for Caucasus University staff. At the end of the event the guest answered the questions asked by the administration.
Mr. Zviad Gabisonia met with the President of Caucasus University, Dr. Kakha Shengelia, and visited the campus.