17-18 ოქტომბერს, ერევანში, ხაჩატურ აბოვიანის სახელმწიფო პედაგოგიურმა უნივერსიტეტმა საერთაშორისო კონფერენციას - „თბილისის ნერსისიანული სკოლა და მისი როლი კავკასიის საგანმანათლებლო ცხოვრებაში“ უმასპინძლა. კონფერენცია მიეძღვნა ნერსისიანის სკოლის დაარსებიდან 200 წლისთავს.
ნერსისიანის სკოლის ისტორია, სომხეთის საგანმანათლებლო და კულტურული ცხოვრება და სომხურ-ქართული ურთიერთობები წარმოდგენილი იყო სხვადასხვა ქვეყნიდან წარმოდგენილ 30 -ზე მეტ მოხსენებაში.
კონფერენციას ესწრებოდნენ სომხეთის რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრი ჟანა ანდრეასიანი, სომხეთისა და საქართველოს საელჩოების წარმომადგენლები.
მათთან ერთად კონფერენციის მონაწილეებს მიმართეს უნივერსიტეტის რექტორმა სრბუჰი გევორქინმა, ისტორიისა და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანმა ედგარ ჰოვანესიანმა. გამომსვლელებმა აღნიშნეს ნერსესიანის სკოლის ეპოქალური მნიშვნელობის, ასევე თბილისში მცხოვრები ცნობილი სომეხი მოღვაწეების წარუშლელი კვალისა და ნერსესიანის სემინარიის შენობაში კავკასიის უნივერსიტეტის წარმატებული საგანმანათლებლო-კვლევითი საქმიანობის შესახებ. კავკასიის უნივერსიტეტს კონფერენციაზე წარმოადგენდნენ: ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის პროფესორი გურანდა ჭელიძე და ამავე სკოლის ისტორიის პროგრამის მოწვეული პროფესორი, ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი ოთარ ჯანელიძე.
გურანდა ჭელიძემ მოხსენებაში „წარსულიდან დღემდე, ტრადიცია გრძელდება“ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ კავკასიის უნივერსიტეტი კიდევ უფრო მეტად უწყობს ხელს საგანმანათლებლო საქმიანობის განვითარებას, სამოქალაქო საზოგადოების ფორმირებას დემოკრატიული განათლების ევროპული პრინციპების შესაბამისად. ბატონმა ოთარ ჯანელიძემ გააცოცხლა მე-19 საუკუნის ქართველი და სომეხი ქველმოქმედების საქმიანობა განათლების სფეროში. მოხსენებებს თან ახლდა საინტერესო დისკუსია.
კონფერენციაზე წარმოდგენილი მოხსენებები დაიბეჭდა კონფერენციის შრომების სახით. კონფერენციაზე აღინიშნა ნერსისიანთა სულიერი სკოლის დაარსებიდან 200 წლისთავისადმი მიძღვნილი სხვა ღონისძიებების, მათ შორის კავკასიის უნივერსიტეტში მოწყობილი გამოფენის შესახებ და სომეხ საზოგადო მოღვაწეს საქართველოში ლევონ ჩიდილიანს „საპატიო დოქტორის“ წოდება მიენიჭა.

On 17-18 October, an international conference – “The Nersisyan School in Tbilisi and its Role in the Educational Life of the Caucasus” - was held at the Khachatur Abovyan State Pedagogical University in Yerevan. The conference was dedicated to the 200th anniversary of the foundation of Nersisyan School.
The history of Nersisian School, educational and cultural life of Armenia, Armenian-Georgian relations were presented in more than 30 papers from different countries.
The Minister of Education and Culture of the Republic of Armenia Zhana Andreasyan, representatives of the Embassies of Armenia and Georgia attended the conference. Together with them the Rector of the University Srbuhi Gevorgyan, Dean of the Faculty of History and Social Sciences Edgar Hovhannisyan addressed the participants of the conference. The speakers noted the epochal significance of the Nersesian School, as well as the indelible traces of famous Armenian figures living in Tbilisi, the successful educational and research activities of the Caucasus University in connection with the Nersesian Seminary.
Caucasus University was represented at the conference by Guranda Chelidze, Professor in the School of Humanities and Social Sciences, and Otar Janelidze, Doctor of History, Visiting Professor in the History Programme of the same school.
Mrs. Guranda Chelidze in her speech “From the Past to the Present. The Tradition Continues” emphasized that the Caucasus University further promotes the development of educational activities and the formation of civil society in accordance with European principles of democratic education. Mr. Otar Janelidze revived Georgian and Armenian philanthropic activities of the XIX century in the sphere of education. The speeches were accompanied by an interesting discussion. The papers presented at the conference were published in the conference proceedings.
Other events dedicated to the 200th anniversary of the foundation of the Nersisyan School were also mentioned at the conference, including an exhibition organized at the Caucasus University, and the Armenian Cultural figure in Georgia Levon Chidilyan was awarded the title of “Honorary Doctor”.