17-21 ოქტომბერს, სიჩუანის ტურიზმის უნივერსიტეტში სიგუნიანის მთის ექსპერტთა მესამე საერთაშორისო ფორუმი გაიმართა. ფორუმში მონაწილეობდა კავკასიის უნივერსიტეტის და უნივერსიტეტთა პრეზიდენტების საერთაშორისო ასოციაციის პრეზიდენტი კახა შენგელია, რომელმაც ფორუმზე სიტყვით გამოსვლისას, ყურადღება გაამახვილა კავკასიისა და განსაკუთრებით საქართველოს სამთო ტურიზმისა და მისი განვითარების პოტენციალზე.
ტურიზმის ხელშეწყობისა და განვითარების მიზნით, სიჩუანში ჩინეთიდან და მთელი მსოფლიოდან მიიწვიეს ექსპერტები, მომხსენებლები გამოვიდნენ სიტყვით და ერთმანეთს თავიანთი მოსაზრებები გაუზიარეს.
ფორუმი ორ სხვადასხვა ადგილას ჩატარდა - აბა ტიბეტ-ციანის ავტონომიურ ოლქსა და ჩენგდუ სიჩუან ტურიზმის უნივერსიტეტში. ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ მსოფლიოს სათანადო სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტები და უნივერსიტეტები, რაც ამ ფორუმს მსოფლიო მნიშვნელობის აკადემიურ ღონისძიებად აქცევს.
სიჩუანის ტურიზმის უნივერსიტეტი დასავლეთ ჩინეთში, ტურიზმით სახელგანთქმულ სიჩუანის პროვინციის დედაქალაქ ჩენგდუში მდებარეობს. ეს ჩინეთში ტურიზმის პირველი უნივერსიტეტია. უნიკალური გეოგრაფიული მდებარეობა და პირობები ამ უნივერსიტეტის მაღალ დონეზე ფუნქციონირებას უწყობს ხელს. მისი ერთ-ერთი გამოკვეთილი და თვალსაჩინო საგანი კულინარიული ტურიზმია.

On October 17-21, the Third International Forum of Siguniang Mountain Experts was held at Sichuan Tourism University. The forum was attended by Dr. Kakha Shengelia, President of Caucasus University and International Association of University Presidents, who addressed the forum, highlighting the potential of mountain tourism and its development in the Caucasus and especially in Georgia.
To promote and develop tourism, experts from China and around the world were invited to Sichuan, the speakers gave a speech and shared their views.
The forum was held at two different venues - Ngawa Tibetan and Qiang Autonomous Prefecture and Sichuan Tourism University, Chengdu. The event brings together world-renowned research institutes and universities, which make this forum an academic event of world importance.
Sichuan Tourism University is located in Chengdu, the capital of the Sichuan Province, famous for tourism in western China. It is the first university of tourism in China. The unique geographical location and conditions of this university contribute to its high level of functioning. One of its most prominent subjects is culinary tourism.