კავკასიის უნივერსიტეტისა და ბრემენის უნივერსიტეტის პროფესორების ერთობლივი ნაშრომი Wiley Publishing-ის ჟურნალში
10 მაისი 2019
კავკასიის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორის, ერეკლე პირველისა და ბრემენის უნივერსიტეტის სრული პროფესორის იოჰენ ციმერმანის ერთობლივი ნაშრომი Wiley Publishing-ის სამეცნიერო ჟურნალში - Journal of Corporate Accounting and Finance - დაიბეჭდა.
ჟურნალი ABDC სისტემის რეიტინგშია და ინდექსირებულია Web of Science (Clarivate Analytics)-ის, EBSCO Publishing-ისა და სხვა არხების მიერ.
კვლევა ეხება და სწავლობს კავშირს ქვეყნის სიმდიდრესა და ფინანსური ინფორმაციის ხარისხს შორის. პროექტი 4 წლის განმავლობაში 3 სხვადასხვა ინსტიტუციაში წარიმართებოდა: კავკასიის უნივერსიტეტში, მასაჩუსეტსის ტექნოლოგიურ ინსტიტუტსა და მიუნხენის ლუდვიგ მაქსიმილიანის სახელობის უნივერსიტეტში. ის სხვადასხვა დროს დაფინანსდა 3 სამეცნიერო გრანტის ფარგლებში: შოთა რუსთაველის სამეცნიერო ფონდის ახალგაზრდა მეცნიერთა გრანტი, Fulbright-ის მიწვეული მეცნიერის გრანტი და რუსთაველისა და DAAD-ს ერთობლივი კვლევითი გრანტი.
ერეკლე პირველმა და იოჰენ ციმერმანმა, 40 ქვეყნის კაპიტალის ბაზარზე დაკვირვებით 1992-2016 წლებში, მიაკვლიეს, რომ მდიდარ ქვეყნებს, ღარიბებთან შედარებით, ახასიათებთ მნიშვნელოვნად გაუმჯობესებული მმართველობითი, მაგრამ არა ფინანსური ინფორმაცია. მიგნება სიახლეა დარგისთვის და იწვევს ინვესტორთა და პოლიტიკის შემმუშავებელთა ინტერესს.

The joint paper of Associate Professor of Caucasus University, Erekle Pirveli and a Professor of the University of Bremen, Johann Tsimerman, was published in the Journal of Corporate Accounting and Finance of Wiley Publishing.
The journal is in the ABDC ranking system and is indexed by Web of Science (Clarivate Analytics), EBSCO Publishing and other channels.
The research explores the connection between the country’s wealth and the quality of financial information. The project was implemented in 3 different institutions in a span of 4 years: Caucasus University, Massachusetts Institute of Technology and Munich Ludwig Maximilian University. Over the time it has been funded with three scientific grants: Young Scientists Grant of Shota Rustaveli Scientific Foundation, Fulbright invited scholar grant and a joint research grant of Rustaveli and DAAD.
Mr. Erekle Pirveli and Mr. Johan Tsimerman, while reviewing 40 capital cities in 1992-2016, discovered that richer countries have improved their managerial but not financial information.