კავკასიის უნივერსიტეტში საერთაშორისო სამეცნიერო-პრაქტიკული კონფერენცია გაიმართა
წარმატებით დასრულდა ორდღიანი საერთაშორისო სამეცნიერო-პრაქტიკული კონფერენცია, რომელმაც მსოფლიოს სხვადასხვა რეგიონიდან შეკრიბა ციფრული მიმართულების ექსპერტები, რათა განეხილათ სფეროში არსებული გამოწვევები, სიახლეები, სამეცნიერო, პრაქტიკული და ექსპერიმენტალური კვლევის შედეგები კომუნიკაციებისა და უსაფრთხოების ჭრილში.
ღონისძიების ფარგლებში, მონაწილეებმა აქტიური დისკუსია გამართეს ისეთი კრიტიკული მნიშვნელობის თემებზე, როგორიცაა კიბერ უსაფრთხოების მიმდინარე გამოწვევები, ინტერნეტის ფრაგმენტაცია, კრიპტოგრაფია, პოსტ-კვანტური კრიპტოგრაფია, ეთიკური ჰაკინგი, მომხმარებლების უსაფრთხოება, კიბერ საომარი მოქმედებები და ტერორიზმი. აღნიშნული საკითხების განხილვა კითხვა-პასუხის რეჟიმში მიმდინარეობდა კონფერენციის მსმენელებთან ერთად.
კონფერენციის მთავარი მომხსენებლები იყვნენ როგორც სხვადასხვა სახელმწიფოს სამთავრობო ინსტიტუტებიდან, ასევე კერძო სექტორიდან და სამეცნიერო კვლევითი საზოგადოებიდან. რომელთა თეორიულმა და პრაქტიკულმა კვლევებმა თუ გამოცდილებამ კიდევ უფრო საინტერესო და პროდუქტიული გახადა კონფერენცია.
განსაკუთრებული მადლობა გვინდა გადავუხადოთ ასევე ჩვენს პარტნიორებს, თანაორგანიზატორებს და 400-მდე დამსწრე სტუმარს, მსმენელს რომელთა აქტიურმა მონაწილეობამ ხელი შეუწყო იდეების გაცვლას და თანამშრომლობას. კონფერენციაზე, რომელსაც მასპინძლობდა კავკასიის უნივერსიტეტი, ხაზი გაესვა ინტერდისციპლინური თანამშრომლობის მნიშვნელოვან როლს ტელეკომუნიკაციისა და უსაფრთხოების მრავალმხრივი გამოწვევების გადაჭრის საქმეში.
ჩვენ მოუთმენლად ველით შემდგომ თანამშრომლობას ამ კრიტიკულად მნიშვნელოვანი სფეროს წინსვლისთვის, ახალი საერთაშორისო და ლოკალური თანამშრომლობის გაძლიერებას.
კონფერენცია დაფინანსებულია შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის საგრანტო კონკურსის CG-24-220 ფარგლებში.

We are pleased to announce the successful conclusion of the two-day conference, which brought together experts from around the world to explore the latest advancements and challenges in the field of telecommunication and security.
Over the course of the event, participants engaged in rigorous discussions on critical topics such as cybersecurity challenges, internet fragmentation, cryptography, post-quantum cryptography, ethical hacking, user awareness, and the rising threats posed by cyber warfare and terrorism. These topics sparked robust dialogue, reflecting the complexity and urgency of securing global communication networks in an increasingly digital world.
We were honored to host distinguished keynote speakers from governmental institutions, the private sector, and scientific research communities, whose expertise and perspectives enriched the academic rigor of the event.
Special thanks are also due to our partners, co-organizers, and the around 400 guests in attendance, whose active participation contributed to the exchange of ideas and collaboration. The conference, hosted by Caucasus University, underscored the critical role of interdisciplinary cooperation in addressing the multifaceted challenges in telecommunication and security.
Thank you to all who participated in making this conference a success. We look forward to further collaborations in advancing this vital field.
The conference is funded within the conference grants competition CG-24-220 of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia.