საჯარო ლექცია - “რამდენიმე ცნობილი ქრისტიანული ძეგლის ლოკალიზაცია თურქეთის ტერიტორიაზე“
6 ივნისს, ტურიზმის სკოლის პროფესორ თეიმურაზ ხუციშვილის საჯარო ლექცია გაიმართა თემაზე - “რამდენიმე ცნობილი ქრისტიანული ძეგლის ლოკალიზაცია თურქეთის ტერიტორიაზე“.
ლექციაზე განიხილეს ისტორიული სამცხის თურქეთში მდებარე კულტურული მემკვიდრეობა და მათი ადგილი ტურიზმში.
წარმოდგენილი უახლესი კვლევის შედეგები იძლევა საშუალებას დამუშავდეს ახალი მარშრუტები, რომელიც საინტერესოა ტურისტული თვალსაზრისით.
ბასილი ზარზმელის (IX-X) და აბუსერიძე ტბელის (XIII) თხზულებებში მოხსენიებულია რამდენიმე მონასტერი და ეკლესია, რომლებიც არ იყო იდენტიფიცირებული კონკრეტულ არქიტექტურულ ან არქეოლოგიურ ძეგლთან.
მათ შორის: ყველის მონასტერი, ორღართის წმინდა გიორგის, აგრეთვე, შუარტყლის იოანე ნათლისმცემლისა და წმინდა გიორგის ეკლესიები. ჩატარებული საექსპედიციო და სხვა საკვლევი სამუშაოების შედეგად შესაძლებელი გახდა ხსენებული მონასტრისა და ეკლესიების ადგილმდებარეობის დაზუსტება და აღწერა.
სამცხის ამ ნაწილის შესწავლას 2003 წლიდან ახორციელებდა კავკასიის უნივერსიტეტი და საქართველოს კულტურისა და ტურისტული რესურსების კვლევის ცენტრი. სამუშაოები მნიშვნელოვანწილად დაფინანსებული იყო შოთა რუსთაველის სამეცნიერო ფონდის მიერ.

On June 6, Professor Teimuraz Khutsishvili from the School of Tourism delivered a public lecture on " Localization of Several Famous Christian Monuments in the Territory of Türkiye."
The lecture explored the cultural heritage of historical Samtskhe in Türkiye and its significance in tourism.
The presentation of the latest research findings will enable the development of new tourist routes that are interesting from a tourism perspective.
In the writings of Basili Zarzmeli (IX-X) and Abuseridze Tbeli (XIII), several monasteries and churches are mentioned that have not been identified with specific architectural or archaeological monuments. These include the Kveli Monastery, St. George's Church of Orgharti, as well as the Churches of John the Baptist and St. George of Shuartkali.
Since 2003, the study of this part of Samtsakhi has been carried out by the Caucasus University and the Research Center for Culture and Tourism Resources of Georgia. The works were financed to a significant extent by the Shota Rustaveli Scientific Foundation.