CSB-ის კვლევითი ცენტრის მიერ მოპოვებული სამეცნიერო გრანტი
კავკასიის ბიზნესის სკოლის აფილირებულმა ასისტენტ პროფესორმა, თამარ კარბაიამ, შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის 2023 წლის ახალგაზრდა მეცნიერთა კვლევების გრანტით დაფინანსების კონკურსში გაიმარჯვა.
კონკურსში დარეგისტრირდა 103 საპროექტო განაცხადი, რომელთა შეფასება ევროპის სამეცნიერო ფონდის (European Science Foundation – Science Connect, ESF-SC) მიერ განხორციელდა. დასაფინანსებლად შეირჩა 31 პროექტი.
პროექტის სახელწოდება: „კომერციალიზაცია, დარგისადმი ერთგულება და გარემოს გაურკვევლობა: ქართველი აუდიტორების პერსპექტივა“
კვლევა შეისწავლის კავშირს აუდიტის პროფესიაში კომერციალიზაციასა და პროფესიისადმი ერთგულებას შორის საქართველოს კონტექსტში. ჩვენ ვაკვირდებით გარემოში გაურკვევლობის პირობით (მოდერაციულ) როლს ამ კავშირში. ჩართულ მეცნიერთა ვარაუდით, აუდიტის პროფესიაში კომერციალიზაცია არის აუდიტორების პროფესიისადმი ერთგულების მნიშვნელოვანი მამოძრავებელი ძალა, თუმცა გარემოში არსებული გაურკვევლობის მაღალი დონის პირობებში კომერციალიზაცია უარყოფით გავლენას შეიძლება ახდენდეს აუდიტორების პროფესიისადმი ერთგულებაზე. ამ კავშირების შესწავლით, წინამდებარე კვლევა ხელს შეუწყობს დისკუსიას კომერციალიზაციის როლზე პროფესიონალების აღქმასა და პროფესიისადმი მიჯაჭვულობაში. დასკვნები ხაზს გაუსვამს იმას, თუ როგორ მოქმედებს გარემოში არსებული გაურკვევლობის დონე განვითარებადი ტიპის ეკონომიკაში.
პროექტის ბიუჯეტი: 56 750 ლარი
ხანგრძლივობა: 2 წელი
პროექტის შეფასება: 24 ქულა (27-დან)
პროექტის ხელმძღვანელი გახლავთ კავკასიის ბიზნესის სკოლის აფილირებული პროფესორი და კვლევითი ცენტრის დირექტორი, ერეკლე პირველი.

103 project applications have been registered in the competition, which were evaluated by the European Science Foundation (European Science Foundation – Science Connect, ESF-SC) and 31 projects were selected for financing.
CSB’s Affiliated Assistant Professor Tamar Karbaia wins the 2023 Young Scientists Research Grant competition organized by the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia.
With a total of 103 project applications submitted for consideration, the applications underwent evaluation by the European Science Foundation (ESF-SC), resulting in the selection of 31 projects to receive funding.
Project title: " Commercialization, dedication to the profession and environmental uncertainty: Georgian auditors’ perspective”
The study examines the relationship between commercialization in the auditing profession and auditors’ dedication to the profession in the context of the Republic of Georgia. It will further explore the contingent role of environmental uncertainty in this relationship. I argue that commercialization in the audit profession is a significant driver of auditors’ dedication to the profession, yet I also argue that under a high perceived level of environmental uncertainty commercialization has a negative influence on auditors’ dedication to the profession. Exploring these relationships this study will contribute to an emerging discussion on the role of commercialization in professionals’ perception and attachment to their profession. The findings will further highlight how the role of environmental uncertainty affects the work performed by auditors in emerging economies.