Scopus ჟურნალის პროფილი.
კვლევა განხორციელდა კავკასიის უნივერსიტეტის ბიზნესის სკოლის და ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის თანამშრომლობით.
ნაშრომის ავტორები:
თენგიზ ვერულავა - მედიცინის აკადემიური დოქტორი, კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორი, ჯანდაცვის პოლიტიკის ცენტრის დირექტორი, აკად. გ. ჩაფიძის სახელობის გადაუდებელი კარდიოლოგიის ცენტრის მეცნიერების და უწყვეტი განათლების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი.
თამარ პაპიაშვილი - ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის კურსდამთავრებული.
ჯანმრთელი კვება მნიშვნელოვან როლს ასრულებს დაავადებების პრევენციაში და გრძელვადიანი კეთილდღეობის უზრუნველყოფაში, განსაკუთრებით გარდამავალ – სტუდენტურ ასაკში. მიუხედავად სტუდენტების კვებითი ჩვევების ზოგადი შეფასებისა საქართველოში, კვლევები ხშირად ვერ იძლევა სიღრმისეულ ხედვას იმ ძირეული ფაქტორების შესახებ, რომლებიც ამ ქცევებს განსაზღვრავს.
კვლევა მიზნად ისახავს სტუდენტების დამოკიდებულებებისა და წარმოდგენების გამოკვლევას ჯანმრთელი კვების შესახებ და იმ ძირითადი ინდივიდუალური, სოციალური და გარემოსმიერი ფაქტორების იდენტიფიცირებას, რომლებიც მათ კვებით ქცევებზე ახდენს გავლენას.
კვლევამ გამოავლინა სტუდენტების კვებითი ქცევის ფორმირებაზე მოქმედი ურთიერთდაკავშირებული ფაქტორების ფართო სპექტრი, ინდივიდუალური, სოციალური და გარემოსმიერი ფაქტორები: პირადი პრეფერენციები, საცხოვრებელი პირობები, თანატოლებისა და ოჯახის გავლენა, საკვების ხელმისაწვდომობა და მედიაგავლენა. განსაკუთრებულ ბარიერებად გამოიკვეთა ბავშვობაში ჩამოყალიბებული არაჯანსაღი ჩვევები, ფინანსური შეზღუდვები და დროის დეფიციტი.
აუცილებელია სახელმწიფო მიზნობრივი მხარდაჭერა, რაც ხელს შეუწყობს სტუდენტებში ჯანსაღი კვებისა და ცხოვრების წესის ჩამოყალიბებას. მსგავსმა მიდგომებმა შეიძლება მნიშვნელოვანი გავლენა იქონიოს სტუდენტთა ჯანმრთელობაზე როგორც საქართველოში, ისე სხვა დაბალ და საშუალო შემოსავლიან ქვეყნებში.

Research of Tengiz Verulava and Tamar Papiashvili published in an influential Spanish international scientific journal
25 August 2025
A study conducted at Caucasus University has been published in an influential Spanish international refereed journal: "Spanish Journal of Human Nutrition and Dietetics“ (CiteScore: 1.2; indexed in Scopus).
Verulava T., Papiashvili T. (2025). “Factors influencing eating behavior among university students in Georgia: a qualitative study".
Scopus profile.
The research was conducted in collaboration with the Caucasus University School of Business and the School of Humanities and Social Sciences.
Tengiz Verulava - Doctor of Medicine, Professor at Caucasus University, Director of the Center for Healthcare Policy, Head of the Department of Science and Continuing Education at the Chapidze Emergency Cardiology Center.
Tamar Papiashvili - Graduate of the School of Humanities and Social Sciences.
Eating a healthy diet is crucial for preventing illnesses and maintaining long-term health, particularly at a transitional time. Despite the general assessment of students' eating habits in Georgia, studies frequently fall short of offering a comprehensive understanding of the underlying elements that influence these behaviours.
In addition to determining the primary individual, societal, and environmental factors influencing students' eating habits, the study attempts to explore students' attitudes and views on healthy eating.
The study identified a wide range of interconnected individual, societal, and environmental factors influencing the formation of students’ eating behaviours: personal preferences, living conditions, peer and family influence, food availability and media exposure. Unhealthy habits developed in childhood, financial constraints, and a lack of time were highlighted as significant barriers.
Targeted state support is necessary to promote the development of healthy eating and lifestyle habits among students. Similar initiatives have the potential to significantly improve student health in Georgia and other low- and middle-income countries.