2-4 ივლისს, Erasmus+ SECURE პროექტის კონსორციუმის წარმომადგენლები პროგრესის შეჯამებისა და მომავალი ეტაპების განსაზღვრის მიზნით, შეიკრიბნენ კაუნასის ტექნოლოგიურ უნივერსიტეტში (KTU), ლიტვაში. პროექტის შეხვედრის მთავარი მიზანი იყო მიმდინარე აქტივობების შეფასება, სტრატეგიული მიმართულებების შეთანხმება და სამომავლო მოქმედებების დაგეგმვა.
პროექტის ძირითადი მიზანია საქართველოსა და უკრაინაში კიბერუსაფრთხოების გაძლიერება უმაღლესი განათლების სფეროში, მათ შორის სასწავლო პროგრამების განვითარება, პროფესიული გადამზადება და ინსტიტუციური თანამშრომლობის ხელშეწყობა.
შეხვედრის მთავარი შედეგები:
- შემუშავდა და დამტკიცდა ოთხი ინოვაციური სასწავლო კურსის სილაბუსი;
- განიხილეს ინოვაციური საგანმანათლებლო და კვლევითი ჰაბის შექმნის სტრატეგია, რომელიც თითოეულ მონაწილე ქვეყანაში მოიცავს სამ ურთიერთდაკავშირებულ ვირტუალურ ლაბორატორიას მომავლის ქსელური ტექნოლოგიების (5G და სხვა) განვითარებისთვის;
- შემუშავდა აკადემიური და ადმინისტრაციული პერსონალის პროფესიული გადამზადებისა და ტრენინგების რუკა, სადაც განისაზღვრა ამოცანები, ეტაპები და მოსალოდნელი შედეგები;
- შეფასდა პროექტის დისემინაციის აქტივობები, განხილულ იქნა მიღწეული შედეგები და დაიგეგმა მომავალი საკომუნიკაციო სტრატეგიები.
შეხვედრა მნიშვნელოვანი იყო პროექტის მიზნების წარმატებით განხორციელებისა და რეგიონული თანამშრომლობის გაძლიერების მიმართულებით კიბერუსაფრთხოების განათლების სფეროში.
საქართველო წარმოდგენილი იყო სამი პარტნიორი უნივერსიტეტით:
- კავკასიის უნივერსიტეტი – წამყვანი ინსტიტუცია საქართველოდან;
- აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი – ქუთაისი;
- შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი – ბათუმი.
კავკასიის უნივერსიტეტიდან, როგორც საქართველოდან ლიდერი პარტნიორის, შეხვედრას ესწრებოდნენ: პროფესორი მაქსიმ იავიჩი – რეგიონული პროექტის ლიდერი და კავკასიის კიბერუსაფრთხოების ცენტრის დირექტორი, პროექტების მენეჯერი ოქსანა კოვალჩუკი, კავკასიის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი გიორგი ახალაია და კავკასიის უნივერსიტეტის პროექტების მართვის დეპარტამენტის დირექტორი აკაკი კაპანაძე.
კავკასიის უნივერსიტეტი, როგორც ეროვნული და საერთაშორისო პარტნიორი, კვლავაც აქტიურად მუშაობს კიბერუსაფრთხოების ეკოსისტემის განვითარებაზე აკადემიური სრულყოფილებისა და ინოვაციური თანამშრომლობის გზით.

From July 2–4, 2025, the consortium of the Erasmus+ SECURE project convened at Kaunas University of Technology (KTU), Lithuania, for a formal progress meeting. The objective of the event was to assess the current status of the project, align strategic directions, and define the roadmap for upcoming activities.
The SECURE project aims to enhance cybersecurity expertise and academic infrastructure in Ukraine and Georgia through curriculum development, professional training, and institutional collaboration.
Key Outcomes of the Meeting Included:
- The final review and validation of four newly developed and innovative courses;
- Detailed discussions on the establishment of the Innovative Educational and Research Hub, including the creation of three interconnected Virtual Laboratories in each participating country, focused on 5G and next-generation network technologies;
- The development of a structured roadmap for the training and professional development of academic and administrative staff, outlining task allocation, interdependencies, milestones, and expected deliverables;
- A review of the outcomes and impact of project dissemination and outreach activities, and planning of future communication strategies.
This meeting marked an important milestone in ensuring the successful implementation of project objectives and fostering sustainable regional collaboration in the field of cybersecurity education.
Georgia was represented by three participating institutions:
- Caucasus University – Lead institution from Georgia;
- Akaki Tsereteli State University – Kutaisi;
- Shota Rustaveli State University – Batumi;
The delegation from Caucasus University, as the lead partner from Georgia, included:
Prof. Maksim Iavich - Regional Project Lead and Director of the Caucasus Cyber Security Center; Project manager Oksana Kovalchuk; CU associate professor of cyber security - Giorgi Akhalaia and director of Project management department - Akaki Kapanadze.
Caucasus University, along with its national and international partners, remains committed to strengthening the cybersecurity ecosystem through academic excellence, innovation, and cross-border cooperation.