20 მარტს, კავკასიის უნივერსიტეტის ირაკლი წერეთლის სახელობის ნატოს კვლევითმა ცენტრმა წარმატებით უმასპინძლა სტუდენტურ სამეცნიერო კონფერენციას თემაზე: „ნატო და ახალი მსოფლიო წესრიგი: გამოწვევები და პერსპექტივები“.
კონფერენცია მიეძღვნა ნატო-ს მოახლოებულ საიუბილეო თარიღსა და თანამედროვე საერთაშორისო უსაფრთხოების სისტემის წინაშე არსებულ მნიშვნელოვან გამოწვევებს. გლობალური პოლიტიკური ტრანსფორმაციები, რეგიონული კრიზისები, ჰიბრიდული ომები და ინფორმაციული უსაფრთხოების საკითხები განაპირობებს ნატოს როლის, ფუნქციებისა და სტრატეგიული პრიორიტეტების ხელახალ გააზრებასა და გადაფასებას.
კონფერენციის მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს ირ. წერეთლის სახელობის ნატოს კვლევითი ცენტრის ხელმძღვანელმა, გურანდა ჭელიძემ და კვლევის ხელშეწყობის დეპარტამენტის დირექტორმა, დავით წიკლაურმა. მათ ხაზი გაუსვეს მსგავსი ღონისძიებების მნიშვნელობას სტუდენტების აქტიური ჩართულობის უზრუნველსაყოფად თანამედროვე საერთაშორისო პოლიტიკურ დისკურსში, კრიტიკული აზროვნების განვითარების ხელშეწყობასა და ახალგაზრდა მკვლევართა შორის აკადემიური გამოცდილების გაზიარებაში.
კონფერენციაზე მოხსენებები წარმოადგინეს კავკასიის უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლისა და სახელმწიფო მართვის სკოლის სტუდენტებმა. წარმოდგენილმა თემებმა დამსწრე საზოგადოების დიდი ინტერესი გამოიწვია.
კონფერენციის მუშაობას მოდერაციას უწევდა სახელმწიფო მართვის სკოლის ასოცირებული პროფესორი გივი ამირანაშვილი. ღონისძიების ფარგლებში გაიმართა აქტიური და საინტერესო დისკუსია.
კონფერენცია შეაჯამა ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის დეკანმა დავით ნატროშვილმა. ღონისძიების დასასრულს მონაწილე სტუდენტებს გადაეცათ სერტიფიკატები.

Student Scientific Conference “NATO and the New World Order: Challenges and Prospects”
On 20 March, the Ir. Tsereteli NATO Research Centre at Caucasus University, successfully hosted a student research conference on the topic: “NATO and the New World Order: Challenges and Prospects”.
The conference focused on the upcoming anniversary of NATO and the major challenges currently facing the international security system. Global political transformations, regional crises, hybrid warfare and information security issues require us to reconsider and reassess NATO’s role, functions and strategic priorities.
Guranda Tchelidze, Head of the Ir. Tsereteli NATO Research Centre, and David Tsiklauri, Director of Research Facilitation Department, welcomed the participants. They emphasized the importance of scientific conferences in actively engaging students in contemporary international political discourse, developing critical thinking skills, and fostering the exchange of academic experience among young researchers.
Students from the School of Humanities and Social Sciences and School of Governance at Caucasus University presented papers at the conference. The topics presented generated significant interest among the audience.
Givi Amiranashvili, Associate Professor at the School of Governance, moderated the conference. There was an active and substantive discussion during the event.
David Natroshvili, Dean of the School of Humanities and Social Sciences, summarized the conference. Participants were presented with certificates at the conclusion of the event.