,,თბილისის ნერსისიან სასულიერო სკოლა 200“ გამოფენა კავკასიის უნივერსიტეტში
26 იანვარს, ნერსისიანის სასულიერო სკოლის დაარსებიდან 200 წლის იუბილესთან დაკავშირებით, კავკასიის უნივერსიტეტში  „თბილისის ნერსისიან სასულიერო სკოლა 200“ გამოფენის გახსნის ცერემონია გაიმართა, რომელიც ორგანიზებული იყო საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს  და კავკასიის უნივერსიტეტის მიერ.
გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო 200-ზე მეტი საარქივო დოკუმენტი და ფოტოსურათი, რომლებიც ინახება სომხეთისა და საქართველოს ეროვნულ არქივებსა და ეროვნულ ბიბლიოთეკებში, სომხეთის იეღიშე ჩარენცის სახელობის ლიტერატურისა და ხელოვნების მუზეუმში, სომხეთის ისტორიის მუზეუმში, სარდარაპატის მუზეუმში,მატენადარანში და კერძო კოლექციებში.
გამოფენის გახსნის ცერემონიას ესწრებოდნენ, საქართველოს განათლების, მეცნიერების და ახალგაზრდობის მინისტრი გიორგი ამილახვარი,სომხეთის რესპუბლიკის ტერიტორიული მართვისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი გნელ სანოსიანი,  და კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტი კახა შენგელია,მაღალი რანგის სტუმრები სომხეთიდან და საქართველოდან, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები.
გამოფენა გახსნა კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა კახა შენგელიამ და სომხეთის რესპუბლიკის ელჩმა საქართველოში აშოტ სმბატიანმა.
გამოფენის ავტორმა, ლევონ ჩიდილიანმა ღონისძიების სტუმრებს გამოფენილი ფოტოსურათების ისტორია გააცნო. ღონისძიების დასასრულს, კავკასიის უნივერსიტეტის შენობის ისტორიის ამსახველი მემორიალური დაფის გახსნის ცერემონია გაიმართა.
გამოფენა „თბილისის ნერსისიან სასულიერო სკოლა 200“ კავკასიის უნივერსიტეტის პირველ სართულზე მიმდინარე წლის 16 თებერვლის ჩათვლით იქნება წარმოდგენილი . გამოფენის ნახვის მსურველებს შეუძლიათ ორშაბათიდან პარასკევის ჩათვლით 10:00-დან 18:00 საათამდე ეწვიონ კავკასიის უნივერსიტეტს (მისამართი: პაატა სააკაძის 1) პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტით.

On January 26, an opening ceremony for the exhibition "Tbilisi Nersisian Theological School 200" took place at Caucasus University. The event was organized by the Embassy of the Republic of Armenia in Georgia and Caucasus University in connection with the 200th anniversary of the establishment of the Nersisian Theological School.
The exhibition showcased over 200 archival documents and photographs stored in various institutions, including the national archives and libraries of Armenia and Georgia, Yeghishe Charents Museum of Literature and Art, History Museum of Armenia, Sardarapat Museum, Matenadaran, and private collections.
The opening ceremony of the exhibition was attended by Giorgi Amilakhvari, Minister of Education, Science, and Youth of Georgia, Gnel Sanosyan, Minister of Territorial Management and Infrastructure of the Republic of Armenia, Kakha Shengelia, President of Caucasus University, along with high-ranking guests from Armenia and Georgia, as well as representatives of the diplomatic corps accredited in Georgia.
The exhibition was opened by Kakha Shengelia, the President of Caucasus University, and Ashot Smbatyan, the Ambassador of the Republic of Armenia to Georgia.
The creator of the exhibition, Levon Chidilyan, provided the guests with insights into the history behind the showcased photographs. The event concluded with the unveiling of a memorial board depicting the history of the Caucasus University building.
The exhibition "Tbilisi Nersisian Theological School 200" will be available for viewing on the first floor of Caucasus University until February 16. Anyone interested in exploring the exhibition can visit Caucasus University (located at Paata Saakadze 1) from Monday to Friday between 10:00 and 18:00, with a valid identification document.