იოჰანესბურგის უნივერსიტეტის დელეგაციის ვიზიტი კავკასიის უნივერსიტეტში
იოჰანესბურგის უნივერსიტეტის (სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკა) დელეგაცია, პროფესორების კოსტა გეორღიუს და დიონ ჰელდენჰაისის შემადგენლობით (ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი, პოლიტიკისა და საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტი), სამუშაო ვიზიტით ეწვივნენ კავკასიის უნივერსიტეტს. ვიზიტი მიზნად ისახავდა ორ უნივერსიტეტს შორის თანამშრომლობის მემორანდუმით გათვალისწინებული მიზნების რეალიზაციას კონკრეტული გეგმების შემუშავებით, მათ შორის ერთობლივი აკადემიური ღონისძიებების, კვლევითი თანამშრომლობისა და გაცვლების კუთხით.
დელეგაცია მიიღო კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა კახა შენგელიამ. შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ  უნივერსიტეტის ვიცე-პრეზიდენტი ინტერნაციონალიზაციის მიმართულებით ირენა მელუა. კავკასიის სახელმწიფო მართვის სკოლის დეკანი, პროფესორი ეკა აკობია და საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის დირექტორი, ქეთევან კარბაია. შეხვედრაზე განხილულ იქნა უნივერსიტეტებს შორის სხვადასხვა თანამშრომლობითი სამომავლო ინიციატივები. გაიცვალა  ინფორმაცია  შესაბამის ფაკულტეტებს შორის სასწავლო და კვლევითი თანამშრომლობის შესაძლებლობების შესახებ.
ვიზიტით მყოფმა დელეგაციამ ასევე ნაყოფიერი შეხვედრა გამართა კავკასიის სახელმწიფო მართვის სკოლის აკადემიურ პერსონალთან, სადაც განიხილეს და ერთმანეთს გაუზიარეს ადმინისტრაციული, პედაგოგიური და კვლევითი გამოცდილება.
დელეგაცია ასევე შეხვდა კავკასიის ჰუმანიტარულ და სოციალური მეცნიერებათა სკოლის დეკანს, დავით ნატროშვილს ფსიქოლოგიის საგანმანათლებლო პროგრამების მიმართულებით შესაძლო თანამშრომლობის საკითხების განხილვის მიზნით.
სახელმწიფო მართვის სკოლის ორგანიზებით გაიმართა საჯარო ლექცია CSG-ის სტუდენტებისთვის.  პროფესორმა დიონ ჰელდენჰაისმა წაიკითხა ლექცია თემაზე "საქართველოსა და სამხრეთ აფრიკის შედარება: რას აჩვენებს საერთაშორისო რეიტინგები," ხოლო პროფესორმა კოსტა გეორღიუმ წაიკითხა ლექცია თემაზე "სამხრეთ აფრიკისა და რუსეთის დიპლომატიური ურთიერთობების შეფასება". შეხვედრის შემდგომ გაიმართა კითხვა პასუხის სესია სტუდენტებთან.
დელეგაცია ასევე ეწვია  რეგიონალურ და საერთაშორისო უსაფრთხოების საკითხებზე მომუშავე ანალიტიკურ ცენტრებს თბილისში. დელეგაციას გაცნობითი შეხვედრით ასევე უმასპინძლეს  საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ახლო აღმოსავლეთისა და აფრიკის დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა.
დელეგაციისთვის ორგანიზებული იყო კულტურული ღონისძიება, რომლის ფარგლებში მათ მოინახულეს საბჭოთა ოკუპაციის ეროვნული მუზეუმი.

Tbilisi, Georgia - June 10-14, 2024
A delegation from the University of Johannesburg, led by emeritus Professors CA Georghiou and Deon Geldenhuys (Faculty of Humanities, Department of Politics and International Relations), visited Caucasus University from June 10 to 14, 2024. This visit was a realization of the Memorandum of Understanding (MoU) concluded between the two universities and focused on exploring avenues of cooperation, including student and faculty exchanges, and research collaborations.
Visiting Delegation was received by Dr. Kakha Shengelia, President of Caucasus University together with Mrs. Irena Melua, Vice President for Internationalization; Prof. Eka Akobia, Dean, Caucasus School of Governance and Ketevn Karbaia, Director, International Relations Department. During the meeting sides exchanged information about possible future teaching and research collaborative activities.
The visiting delegation also had a productive meeting with the academic staff of the Caucasus School of Governance to share teaching and research experiences and discuss avenues of future collaboration.
The delegation also met with the Dean of Caucasus School of Humanities and Social Sciences for exploring possible avenues of cooperation between psychology educational programs of respective Universities.
At a public lecture organized for CSG students Professor Deon Geldenhuys delivered a lecture on "Comparing Georgia and South Africa: What international rankings reveal," and Emeritus Professor CA Georghiou gave a lecture on "An Assessment of Diplomatic Relations between South Africa and Russia," meeting included an interactive discussion with the audience.
The delegation also visited number of think tanks in Tbilisi working on regional and international security as well as meet with the representatives of the Department of Middle East and Africa at the Ministry of Foreign Affairs of Georgia.
As part of the visit, the delegation visited the National Museum of Soviet Occupation.
This visit highlighted the commitment to fostering international cooperation in higher education and research, paving the way for future collaborative projects between Caucasus University and University of Johannesburg.