4 სექტემბერს, კლუბში "ანდერვილი" კავკასიის უნივერსიტეტმა პირველკურსელთათვის გამართულ წვეულებას უმასპინძლა. ღონისძიება, რომელიც უკვე ტრადიციად იქცა, ყოველ წელს განსხვავებული ფორმატით იმართება.
მისასალმებელი საღამოს დასაწყისში სტუდენტებს სიტყვით უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა კახა შენგელიამ მიმართა. სიტყვით გამოსვლის შემდეგ წვეულების გასართობი ნაწილი დაიწყო. საღამოს მუსიკალურ გაფორმებაზე ბენდმა "ნიუტონი" იზრუნა.
დღის ბოლოს კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა პირველკურსელებთან ერთად სადღესასწაულო ტორტის პირველი ნაჭერი ჩამოჭრა და ღონისძიების ორგანიზატორებს მადლობა გადაუხადა. საღამოს ოფიციალური ნაწილი ფეიერვერკით დასრულდა.

On October 4, Caucasus University hosted a freshman welcome party in the club Underwheel. The event, which is an established tradition, is held in different fashions every year.
Mr. Kakha Shengelia addressed the students with a welcome speech to congratulate them on becoming students. He further mentioned they had made a right choice of the institute of higher education. The speech was followed by entertainment and other joyful activities.The music was provided by "Newton".
Finally, CU's president together with the administration and deans cut the first piece of festive cake and thanked the party organizers. The evening proceeded with the welcome party and everybody getting to know one another with music played by a DJ.