15 ნოემბერს, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტმა უმასპინძლა თავისი, კავკასიის უნივერსიტეტისა და ბრემენის უნივერსიტეტის პროფესორებისა და მკვლევარების კვლევათა მოხსენებებს.
კავკასიის უნივერსიტეტის მხრიდან სამეცნიერო სტატია - „Do Wealthy Economies have better Accounting Quality? International Evidence” - წარადგინა კავკასიის ბიზნესის სკოლის ასოცირებულმა პროფესორმა, ერეკლე პირველმა.
კვლევა ბრემენის უნივერსიტეტის ფინანსური აღრიცხვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელის და სრული პროფესორის, იოჰენ ციმერმანსის და ერეკლე პირველის ერთობლივი ნაშრომია. კვლევითი პროექტი დაფინანსებულია შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ახალგაზრდა მეცნიერთა პროექტის ფარგლებში და დასაბეჭდად განიხილება ჟურნალ „The International Journal of Accounting“-ში.

Joint Research Seminar between Professors of Caucasus University and Bremen University
On November 15, Ilia State University played host to a meeting of Professors from Caucasus University, Bremen University and Ilia State University to report on their research findings.
On behalf of Caucasus University a scientific article - Do Wealthy Economies Have Better Accounting Quality? International Evidence - was presented by an associate professor of Caucasus School of Business Mr. Erekle Pirveli.
The research is a joint work of Bremen University full professor, head of the Financial Accounting Department Dr. Johan Zimmerman; the research was funded within the framework of the project for young scientists of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia and is considered for publication in The International Journal of Accounting.