უმაღლესი განათლების სისტემის რეფორმის ფარგლებში, დიპლომატია და საერთაშორისო ურთიერთობების სამაგისტრო პროგრამა გადავიდა 1+1 მოდელზე, რომელიც ამოქმედება 2026-2027 აკადემიური წლიდან.
პროგრამა შედგება ორი ნაწილისგან.
დიპლომატიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების სამაგისტრო პროგრამის I ნაწილის მიზანია მოამზადოს დიპლომატიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების სპეციალისტი, რომელიც:
- აღწერს დიპლომატიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების პრინციპებს, თეორიებს, ანალიზის მოდელებს და პრაქტიკას.
- აანალიზებს საერთაშორისო ურთიერთობებში აქტორთა როლსა და ადგილს, აფასებს და განასხვავებს სახელმწიფო და არასახელმწიო აქტორთა პოლიტიკურ დღის წესრიგს დაინტერესებს.
პროგრამის ხანგრძლივობა - დიპლომატიის და საერთაშორისო ურთიერთობების სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამის პირველი ნაწილის სტანდარტული ხანგრძლივობაა 1 წელი.
მისანიჭებელი ხარისხი - საერთაშორისო ურთიერთობების მაგისტრი.
სწავლების ენა - ქართული
კარიერული შესაძლებლობები: პროგრამის დასრულების შემდეგ საერთაშორისო ურთიერთობების მაგისტრი შესაძლებელია დასაქმდეს ხელისუფლების აღმასრულებელ და საკანონმდებლო შტოებში, საერთაშორისო ორგანიზაციებში, ასევე არასამთავრობო სექტორში, სხვადასხვა პროფილის მქონე კერძო ორგანიზაციებში, მასობრივი ინფორმაციის გავრცელების საშუალებებში.

As part of the higher education system reform, the Master's Program in Diplomacy and International Relations has been restructured into a 1+1 model, which will come into effect from the 2026–2027 academic year.
The aim of Part I of the Master's Program in Diplomacy and International Relations is to prepare specialists in diplomacy and international relations who are able to:
- Describe the principles, theories, analytical models, and practices of diplomacy and international relations.
- Analyze the role and position of actors in international relations, and assess and distinguish the political agendas and interests of state and non-state actors.
Program Duration - The standard duration of Part I of the Master's Program in Diplomacy and International Relations is one year.
Academic Degree Awarded - Master of International Relations.
Career Opportunities: Upon successful completion of the program, graduates awarded the degree of Master of International Relations may pursue careers in the executive and legislative branches of government, international organizations, the non-governmental sector, private organizations of various profiles, and mass media organizations.