საერთაშორისო საზაფხულო სკოლა “მულტიკულტურული დემოკრატიები“
10-14 ივლისს, ლოპოტა სპა რეზორტში, ლოზანის უნივერსიტეტის თაოსნობითა და საქართველოს სამი უნივერსიტეტის - კავკასიის უნივერსიტეტის, ივ. ჯავახიშვილის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის (GIPA) მხარდაჭერით, ტარდება საზაფხულო სკოლა თემაზე: „მულტიკულტურული დემოკრატიები”.  საზაფხულო სკოლა მიზნად ისახავდა დემოკრატიიის შესწავლას ეთნიკური, ენობრივი და რელიგიური ჰეტეროგენურობის კონტექსტში.
საზაფხულო სკოლის მუშაობაში მონაწილეობდა პარტნიორი უნივერსიტეტების საბაკალავრო, სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამების  24 სტუდენტი, მათ შორის ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები და კავკასიის უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის, ასევე სახელმწიფო მართვის სკოლის  7 სტუდენტი. საზაფხულო სკოლის ფარგლებში განხორციელდა თეორიული და პრაქტიკული სწავლება მნიშვნელოვან და საინტერესო თემებზე. შვეიცარიის მხრიდან ლექციებს უძღვებოდნენ ლოზანის უნივერსიტეტის პროფესორი შონ მიულერი და ჟენევის უნივერსიტეტის პროფესორი ნენად სტოიანოვიჩი; თსუ საერთაშორისო სამართლის ინსტიტუტის დირექტორი, ჟან მონეს კათედრის ხელმძღვანელი პროფ. ირინე ქურდაძე,  კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორი გურანდა ჭელიძე და საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის ლექტორი, ევროპის ცენტრალური უნივერსიტეტის დოქტორანტი ნინო გოზალიშვილი. მათ მიერ განხილული სალექციო თემატიკა შეეხებოდა ეთნიკურ უმცირესობებთან დაკავშირებულ სხვადასხვა საკითხს.
საზაფხულო სკოლას სპეციალური სტუმრის სტატუსით ეწვია შვეიცარიის ელჩი საქართველოში ქალბატონი ჰაიდი გრაუ, იგი მიესალმა საზაფხულო სკოლის მონაწილეებს, აღნიშნა ასეთი შეხვედრების მნიშვნელობის, ახალგაზრდების მოტიცავაციისა და მიმდინარე საინტერესო ლექციების შესახებ.
საზაფხულო სკოლის მუშაობა დასასრულს უახლოვდება, მაგრამ სამომავლო თანამშრომლობა ლოზანის უნივერსიტეტს, კავკასიის უნივერსიტეტსა და სხვა პარტნიორ უნივერსიტეტებთან საგანმანათლებლო პროგრამების შემდგომი ინტერნაციონალიზაციის მიზნით გრძელდება.

On July 10-14, Lopota Spa Resort is holding a summer school on the topic: "Multicultural Democracies", sponsored by University of Lausanne, with the support of three Georgian universities - Caucasus University, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and Georgian Institute of Public Affairs (GIPA). The summer school aimed to study democracy in the context of ethnic, linguistic and religious heterogeneity, within which theoretical and practical training was carried out on important and interesting topics.
24 students of bachelor's, master's and doctoral programs of partner universities participated in the work of the summer school, including representatives of ethnic minorities and 7 students of Caucasus University School of Humanities and Social Sciences, and the School of Governance. Theoretical and practical training on important and interesting topics was carried out within the framework of the summer school. From the Swiss side, the lectures were led by Professor Sean Müller of the University of Lausanne and Professor Nenad Stojanović of the University of Geneva; Director of the International Law Institute - TSU, head of the Jean Monnet department, Prof. Irine Kurdadze; professor of Caucasus University, Guranda Chelidze and lecturer of Georgian Institute of Public Affairs, doctoral student of Central European University, Nino Gozalishvili.
The lecture topics were related to various issues related to ethnic minorities.
Swiss Ambassador to Georgia, Heidi Grau visited the summer school as a special guest, she welcomed the participants of the summer school, noted the importance of such meetings, the motivation of young people and the ongoing interesting lectures.
The work of the summer school is coming to an end, but the future cooperation with the University of Lausanne, Caucasus University and other partner universities continues, in order to further internationalize the educational programs.