კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორ მარიამ მანჯგალაძის ვიზიტი ლიეტუვაში
ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის პროფესორი მარიამ მანჯგალაძე ლიეტუვის კულტურის მინისტრისა და  მწერალთა კავშირის თავმჯდომარის მიწვევით იმყოფებოდა ვილნიუსში (11.11 -18.11.2021). მივლინება რამდენიმე ღონისძიებას მოიცავდა:
მწერალთა კავშირში შედგა ქართველი ქალი მწერლების ნოველათა ანთოლოგიის პრეზენტაცია, სადაც მარიამ მანჯგალაძე წარდგა თემით: „ ქართულ - ლიეტუვური ლიტერატურული ხიდი“
მარიამ მანჯგალაძემ მხარი დაუჭირა ორგანიზაცია „ლიეტუვურ-ქართული მეგობრობის საელჩოსა“ და „ეკვალიბრიუმის“ინიციატივით გახსნილ ქართული წიგნის კუთხეს ლიეტუვის ეროვნულ ბიბლიოთეკაში და გენერალურ დირექტორს - პროფ. რენალდას გუდაუსკასს გადასცა 12 წიგნი ავტორთა მიმართვით მკითხველისადმი და ავტოგრაფებით. მათ შორის იყო კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტის წიგნები „საქართველოს ისტორია“  ქართულ და ინგლისურ ენებზე. იხ.: Papildyta Nacionalinės bibliotekos kartvelų knygų kolekcija - Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (lnb.lt)
იყო ჭაბუა ამირეჯიბის „დათა თუთაშხიას“ მთარგმნელი მწერლის ვიოლეტა შუბლინსკაიტეს მიერ ორგანიზებული შეხვედრის მონაწილე ვიულონისში.
ჰქონდა შეხვედრა ვილნიუსის უნივერსიტეტის ფილოლოგიის ფაკულტეტის დეკანთან  - პროფ. ინესა შეშკაუშკიენესთან და გამოითქვა თანამშრომლობის მზაობა კავკასიის უნივერსიტეტთან (2015-2016  წლებში მარიამ მანჯგალაძე ასწავლიდა ამავე უნივერსიტეტში)
პროფ. მარიამ მანჯგალაძეს გადაეცა მადლობის სიგელები საქართველოსა და ლიეტუვის კულტურული და საგანმანათლებლო კავშირების გაძლიერებისათვის ლიეტუვის პარლამენტიდან და საქართველოს საელჩოდან ლიეტუვაში.

Mariam Manjgaladze, Professor at the School of Humanities and Social Sciences was in Vilnius at the invitation of the Minister of Culture of Lithuania and Chairman of the Writers' Union (11.11 -18.11.2021). The business trip included several events:
An anthology of short stories by Georgian women writers was presented at the Writers' Union, where Mariam Manjgaladze presented the topic: "Georgian-Lithuanian Literary Bridge"
Mariam Manjgaladze supported the Georgian Book Corner opened at the initiative of the “Lithuanian-Georgian Friendship Embassy” and “Equalibrium” at the Lithuanian National Library. She handed the General Director - Prof. Renaldas Gudauskas 12 books addressed to readers by authors with autographs. Among them were the books of Caucasus University President "History of Georgia" in Georgian and English. See: Papildyta Nacionalinės bibliotekos kartvelų knygų kolekcija - Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (lnb.lt)
Participated in a meeting in Viulon organized by the translator of Chabua Amirejibi "Data Tutashkhia" writer Violeta Shublinskaite.
Had a meeting with the Dean of the Faculty of Philology at the University of Vilnius - Prof. Inessa Sheshkaushkiene and expressed readiness to cooperate with Caucasus University (Mariam Manjgaladze taught at the same university in 2015-2016)
Prof. Mariam Manjgaladze received letters of gratitude from the Lithuanian Parliament and the Embassy of Georgia in Lithuania for strengthening the cultural and educational ties between Georgia and Lithuania.