ნიკოლოზ ბარათაშვილის დაბადებიდან 205 წლისთავისადმი მიძღვნილი სალონური საღამო
კავკასიის უნივერსიტეტის ქართული ფილოლოგიის საბაკალავრო პროგრამის სტუდენტების ინიციატივითა და ორგანიზებით შედგა ნიკოლოზ ბარათაშვილის დაბადებიდან 205 წლისთავისადმი მიძღვნილი სალონური საღამო.
ლიტერატურული საღამო მე-19 საუკუნის სტილითა და კლასიკური მუსიკის თანხლებით წარიმართა და განსაკუთრებული ატმოსფერო შეიქმნა. სტუდენტები ჰყვებოდნენ ბარათაშვილის ბიოგრაფიის რომანტიკულ თუ ტრაგიკულ ისტორიებს, კითხულობდნენ ლექსებს, წერილებს...
ბარათაშვილის სიცოცხლის წლებსა და შემოქმედებაზე, მის ტრაგიკულ აღსასრულსა და პიროვნულ ქარტეხილებზე, გენიოსი პოეტის ხედვაზე, კვალსა და გავლენაზე ილიას უნივერსიტეტის  პროფესორმა ლევან ბერძენიშვილმა ისაუბრა. საინტერესო იყო ბარათაშვილის პორტრეტის ავტორთან - ლევან ჭოღოშვილთან შეხვედრა და მოსმენა, თუ  როგორ, რა მასალაზე დაყრდნობით შექმნა პოეტის  პორტრეტი.  ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს კავკასიის უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის დეკანმა, დავით ნატროშვილმა; კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორმა მარიამ მანჯგალაძემ და ნიკოლოზ ბარათაშვილის მემორიალური მუზეუმის (თბილისის მერიის მუზეუმების გაერთიანება) კურატორმა - თეონა ტაბატაძემ.
ნიკოლოზ ბარათაშვილისადმი მიძღვნილ საღამოს ესწრებოდნენ კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორ-მასწავლებლები, სტუდენტები და მოწვეული სტუმრები.
ქართული ფილოლოგიის საბაკალავრო პროგრამის სტუდენტთა ინიციატივითა და უნივერსიტეტის მხარდაჭერით შედგა საინტერესო, შემოქმედებითი და დაუვიწყარი საღამო.

Salon evening dedicated to the 205th anniversary of Nikoloz Baratashvili's birth
A salon evening commemorating the 205th anniversary of Nikoloz Baratashvili's birth was organized by students from the Caucasus University undergraduate Georgian Philology program.
The literary evening was held in the style of the nineteenth century, with classical music accompanying it, and a unique atmosphere was created. Students shared romantic or tragic stories from Baratashvili's biography, as well as poems and letters.
Professor Levan Berdzenishvili of Ilia State University spoke about Baratashvili's life and work, his tragic demise and personal worries, vision, footsteps, and influence. It was fascinating to meet the artist behind Baratashvili's portrait, Levan Choghoshvili, and learn how and from what materials he created the poet's portrait. Davit Natroshvili, Dean of the School of Humanities and Social Sciences at Caucasus University, as well as Professor Mariam Manjgaladze of Caucasus University and Theona Tabatadze, curator of the Nikoloz Baratashvili Memorial Museum (The Union of Tbilisi Municipal Museums), attended the event.
The evening honoring Nikoloz Baratashvili was attended by Caucasus University professors and teachers, students, and invited guests.
On the initiative of the Georgian philology undergraduate students and with the assistance of the university, a fascinating, imaginative, and wonderful evening was held.