ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტისა და კავკასიის უნივერსიტეტების ერთობლივი კვლევითი პროექტის შედეგების პრეზენტაცია
2 ივლისი 2022
1 ივლისს, კავკასიის უნივერსიტეტში, აშშ-ის ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტის  ტურიზმისა და ბიზნესის ადმინისტრირების სტუდენტ-მკვლევართა ჯგუფის და კავკასიის  ტურიზმის სკოლის სტუდენტების ერთობლივი კვლევითი პროექტის შედეგების პრეზენტაცია გაიმართა.
კვლევა ჩატარდა კახეთში, სადაც მონაწილეები შეხვდნენ ტურიზმის ინდუსტრიის წარმომადგენლებს, ადმინისტრაციასა და სხვადასხვა დარგობრივ ასოციაციებს, რომლის ფარგლებშიც  გამოიკითხეს ღვინისა და გასტრონომიის ტურისტული მომსახურების ძირითადი ობიექტები. კვლევის შედეგად სტუდენტებმა შეიმუშავეს რეკომენდაციები, რომლებიც შეეხებოდა: ახალი პროდუქტების შეთავაზებას, ხარისხის გაუმჯობესებას, ახალი ბაზრების ათვისებას, პოზიციონირებისა და მარკეტინგის ეფექტიანობის გაუმჯობესებას.
აუდიტორიას სიტყვით მიესალმნენ: კავკასიის ტურიზმის სკოლის დეკანი ნინო კალანდაძე, ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტის ტურიზმის საერთაშორისო ინსტიტუტის აღმასრულებელი დირექტორი, სელენი მათუსი, კავკასიის უნივერსიტეტის სრული პროფესორი, თიბისი ბანკის ასოცირებული მკვლევარი, გიორგი ბრეგაძე და USAID-ის საქართველოს ეკონომიკური ოფისის კერძო სექტორის განვითარების უფროსი მრჩეველი დავით წიკლაური.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ: USAID-ის ეკონომიკური უსაფრთხოების პროგრამის ხელმძღვანელი მარკ მაკორდი, USAID-ის ეკონომიკური უსაფრთხოების პროგრამის ადამიანური რესურსების განვითარების მიმართულების ხელმძღვანელი ნათია ვეფხვაძე, ასევე ტურიზმისა და გასტრონომიის ინდუსტრიის წარმომადგენლები.
კავკასიის უნივერსიტეტს აშშ-ის ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტის  ტურიზმისა და ბიზნესის ადმინისტრირების სტუდენტ-მკვლევართა ჯგუფი 19 ივნისს ესტუმრა ორკვირიანი ვიზიტით.
ვიზიტის მიზანი იყო, რომ ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტის პროფესორებსა და სტუდენტებს კავკასიის უნივერსიტეტის ტურიზმის სკოლის სტუდენტებთან ერთად შეესწავლათ საქართველოს ღვინისა და გასტრონომიული ტურიზმის პოტენციალი და კახეთის რეგიონის მაგალითზე განეხორციელებინათ ერთობლივ კვლევა, შეემუშავებინათ შესაბამისი მიგნებები და რეკომენდაციები.
პროექტი განხორციელდა კავკასიის უნივერსიტეტის, ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტის, საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ერთობლივი საკვლევი პროექტის ფარგლებში და USAID-ის ეკონომიკური უსაფრთხოების პროგრამის მხარდაჭერით.

A presentation of the findings from a collaboration between the students of Caucasus Tourism School and the Tourism and Business Administration Student-Research Group from George Washington University was taken place on July 1, at Caucasus University.
The research was carried out in Kakheti, where participants met with representatives from the tourism industry, administration, and various industry associations to survey the main wine and gastronomy tourism facilities. Students developed recommendations as a result of the research for: offering new products, improving quality, entering new markets, improving positioning, and marketing effectiveness.
Dean of Caucasus School of Tourism - Nino Kalandadze, George Washington University's International Institute of Tourism Studies (USA) - Seleni Matus, Full Professor at Caucasus University, Associate Researcher at TBC Bank - Giorgi Bregadze, Senior Private Sector Development Advisor, Office of Economic Growth USAID Georgia - David Tsiklauri, greeted the audience with a speech.
Mark McCord, Chief of Party for the USAID Economic Security Program; Natia Vepkhvadze, USAID Economic Security Program, Head of the Human Resources Development Department; along with representatives from the tourism and food industries attended the event.
On June 19, Tourism and Business Administration Student-Research Group from George Washington University (United States) paid a two-week visit to Caucasus University.
The purpose of the visit was for George Washington University professors and students to study the potential of Georgian wine and gastronomic tourism alongside students from the Caucasus University Tourism School, and to conduct joint research on the example of the Kakheti region, developing relevant findings and recommendations.
The project was being carried out as part of a collaborative research project between Caucasus University, George Washington University, the Georgian National Tourism Administration, with the support of the USAID Economic Security Program.