30 ივნისიდან 4 ივლისის ჩათვლით, კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორი - ლევან დარბაიძე და ექსპერტი, მოსამართლე - ეკა არეშიძე, პროექტ - „არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების კოდექსის კომენტარების“ ფარგლებში, შვეიცარიაში იმყოფებოდნენ, პროექტმა შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის 2023 წლის ფუნდამენტური კვლევების კონკურსში გაიმარჯვა.
შეფასება განხორციელდა ევროპის სამეცნიერო ფონდის მიერ (European Science Foundation – Science Connect, ESF-SC).
კავკასიის უნივერსიტეტის პროექტი 500-მდე საპროექტო განაცხადს შორის ერთ-ერთი გამარჯვებულ პროექტად დასახელდა. პროექტის ფარგლებში, ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტების ჩართულობით, პირველად საქართველოში, იქმნება არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების კოდექსის კომენტარები, რომელიც, საგანმანათლებლო და პრაქტიკული თვალსაზრისით, მნიშვნელოვან დახმარებას გაუწევს სტუდენტებს, პრაქტიკოს იურისტებს და ბავშვის უფლებებით დაინტერესებულ ნებისმიერ სხვა პირებს.
ვიზიტის ფარგლებში, შეხვედრები გაიმართა ქალაქ ბაზელის არასრულწლოვანთა სპეციალიზებულ პროკურატურაში, არასრულწლოვანთა მთავარ პროკურორთან - სარა-ჯო რაესთან, ასევე, ქალაქ ფრიბურგში, მთავარ მედიატორთან - ჯერარდ დემიერთან. შეხვედრაში ასევე მონაწილეობა მიიღეს შვეიცარიელმა პროკურორებმა, მედიატორებმა, სოციალურმა მუშაკებმა და დარგის სპეციალისტებმა.
დისკუსიის მსვლელობისას მონაწილე პირებმა პროექტის განმახორციელებლებს მიაწოდეს თავიანთი რეკომენდაციები არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების კოდექსის კომენტარებთან დაკავშირებით.

From June 30 to July 4, Caucasus University Professor Levan Darbaidze and expert judge Eka Areshidze visited Switzerland as part of their project "Commentary on the Juvenile Justice Code," which won the Shota Rustaveli National Science Foundation's 2023 Fundamental Research Competition.
The evaluation was conducted by the European Science Foundation (European Science Foundation – Science Connect, ESF-SC).
The Caucasus University project was selected as one of the winning proposals among approximately 500 applications. The project involves local and international experts in creating the first comprehensive commentary on Georgia's Juvenile Justice Code, providing valuable educational and practical resources for students, practicing lawyers, and anyone interested in children's rights.
During their visit, the team held meetings at Basel's Specialized Juvenile Prosecutor's Office with Chief Juvenile Prosecutor Sarah-Jo Rae and in Fribourg with Chief Mediator Gerard Demier. Swiss prosecutors, mediators, social workers, and other specialists in the field also participated in these sessions.
During the discussion, the participants provided the project implementers with recommendations regarding the commentary on the Juvenile Justice Code.