20 მაისს, თენგიზ ვერულავას წიგნის „ჯანდაცვის ეკონომიკა“ პრეზენტაცია გაიმართა. პროექტი საუნივერსიტეტო საგრანტო კონკურსის გამარჯვებულია.
წიგნის პრეზენტაციაზე დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა ავტორმა თენგიზ ვერულავამ.
ცივილიზებული ქვეყნის ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტი საკუთარი მოსახლეობის ჯანმრთელობაზე ზრუნვაა. მთავარი ამოცანა კი იმაში მდგომარეობს, თუ რა მოცულობის ეროვნული შემოსავლის გამოყოფა შეგვიძლია ჯანდაცვისთვის და როგორ გავანაწილოთ ეს რესურსები ეფექტურად, შეზღუდული შესაძლებლობების პირობებში.
ეკონომიკა მეცნიერებაა, რომელიც დეფიციტისა და შეზღუდული რესურსების მართვის საკითხებს სწავლობს. მისი ფუნდამენტური პრობლემა არჩევანის გაკეთებაა. ეკონომიკა სამი ძირითადი კითხვით არის დაკავებული: რა ვაწარმოოთ? როგორ ვაწარმოოთ? და ვისთვის ვაწარმოოთ? ეს საკითხები განსაკუთრებით აქტუალურია ჯანდაცვის სექტორისთვის, რადგან სწორედ შეზღუდული რესურსების პირობებში უნდა მოხდეს სამედიცინო მომსახურების რაციონალური განაწილება და მოსახლეობის მოთხოვნების მაქსიმალური დაკმაყოფილება.
ბოლო წლებში განსაკუთრებით გაიზარდა ჯანდაცვის ეკონომიკის, როგორც დისციპლინის მნიშვნელობა. ჯანდაცვის სისტემის მმართველი წრეები მრავალი გამოწვევის წინაშე აღმოჩნდნენ, მათ შორის, რესტრუქტურიზაციის აუცილებლობა და სამედიცინო მომსახურების პრიორიტეტების სწორად განსაზღვრა.
ჯანდაცვის ეკონომიკა მოიცავს როგორც მაკროეკონომიკურ, ასევე მიკროეკონომიკურ საკითხებს. იგი წარმოადგენს სტრატეგიული და ტაქტიკური მოქმედებების ძირითად მიმართულებას, რომელიც მოიცავს: ჯანდაცვის ხარჯები, სამედიცინო მომსახურების მოთხოვნა და მიწოდება, ჯანდაცვის სერვისების ელასტიკურობა, ჯანმრთელობის დაზღვევის ეკონომიკა, სოციალური ჯანმრთელობის დაზღვევის ეკონომიკა, სამედიცინო მომსახურების დაფინანსების მეთოდები, სამედიცინო მომსახურების ეკონომიკური შეფასების მეთოდები, საბაზრო ურთიერთობების თავისებურებები ჯანდაცვის სექტორში, ფასწარმოქმნა ჯანდაცვის სექტორში, სახელმწიფოს როლი ჯანდაცვის სექტორში და მისი ეკონომიკური დასაბუთება.
ეს საკითხები განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ჯანდაცვის სისტემის მენეჯერებისა და ყველა იმ პროფესიონალისთვის, ვინც ჯანდაცვის სფეროში მუშაობს. სწორედ ამ თემების კვლევას ეძღვნება ჯანდაცვის ეკონომიკა.
ცხადია, რომ ქვეყნის ჯანდაცვის სისტემის წინაშე არსებული ამოცანების წარმატებით გადაჭრა შეუძლებელია მაღალკვალიფიციური კადრების გარეშე. სამწუხაროდ, ამ მხრივ საქართველოში ჯერ კიდევ შესამჩნევია შესაბამისი სასწავლო და მეთოდური ლიტერატურის დეფიციტი.
წიგნის მიზანია საქართველოს ჯანდაცვის სისტემის წინაშე მდგარი პრობლემების გამოვლენა საერთაშორისო გამოცდილებისა და ტენდენციების გათვალისწინებით და მათი გადაწყვეტის გზების დასახვა.

On May 20, the presentation of the book Healthcare Economics by Tengiz Verulava was held at Caucasus University. The project is the winner of the university's internal grant competition.
At the event, Professor Tengiz Verulava addressed the audience.
One of the main priorities of a civilized country is to care of the health of its population. A central challenge for health systems is determining how much of the national income can be allocated to healthcare and how to use those resources efficiently, given limited opportunities.
Economics is a science that studies issues of deficit and limited resource management; its core problem is making a choice. It addresses three essential questions: What to produce? How to produce? And for whom to produce? These questions are particularly important in the healthcare sector, because it is precisely in conditions of limited resources that the rational distribution of medical services and the maximum satisfaction of the population's needs should take place.
In recent years, the significance of health economics as a discipline has grown substantially. Health system leaders are confronted with a range of complex issues, including the need for restructuring and the correct determination of medical service priorities. Health economics addresses both macroeconomic and microeconomic aspects of the sector and covers areas such as:
Healthcare costs
Demand and supply of medical services
Elasticity in healthcare
Economics of health insurance
Economics of social health insurance
Financing models
Economic evaluation of medical services
Pricing strategies in healthcare
The role and justification of state involvement in the health sector
These topics are especially important for healthcare managers and professionals across the healthcare sector. It is precisely these topics that health economics is dedicated to studying.
It is evident that the challenges facing Georgia’s healthcare system cannot be effectively addressed without highly qualified personnel. However, there remains a significant shortage of relevant educational and methodological literature in the country.
The book aims to identify the problems facing the Georgian healthcare system, taking into account international experience and trends, and to outline ways to solve them.
The book is intended for specialists in healthcare policy, healthcare administration and healthcare economics, healthcare sociology, as well as for a wide readership interested in healthcare issues