საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივში, 26 სექტემბერს, გაიართა X საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "არქივმცოდნეობა, წყაროთმცოდნეობა, ტენდენციები და გამოწვევები". სამდღიან კონფერენციაში 160-მდე ქართველი და უცხოელი მეცნიერი და მკვლევარი მონაწილეობს.
კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორმა, ჯანდაცვის პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა თენგიზ ვერულავამ წარადგინა მოხსენება „სოციალური დაზღვევის სისტემა დამოუკიდებელ საქართველოში (1918–1921 წლები)“.
საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის სოციალური პოლიტიკის საფუძველს წარმოადგენდა ევროპული სოციალური სახელმწიფოს გამოცდილება.
მიუხედავად რთული პოლიტიკური და ეკონომიკური ვითარებისა, საქართველოს ხელისუფლებამ გადადგა პირველი ნაბიჯები სოციალური დაცვის სისტემის შექმნისკენ. განსაკუთრებული მნიშვნელობა ჰქონდა ქალაქ ტფილისის საერთო საქალაქო საავადმყოფო კასის ჩამოყალიბებას.
საავადმყოფო კასების მოდელი არსებითად წააგავდა გერმანულ „Krankenkasse“-ს — ბისმარკისეული სოციალური დაზღვევის სისტემის ერთ-ერთ საყრდენს. ეს მსგავსება მოწმობს, რომ საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის სოციალური პოლიტიკა არ ყოფილა იზოლირებული, არამედ მას საფუძვლად ედო იმ დროისთვის ყველაზე პროგრესული ევროპული სოციალური მოდელები. სწორედ ამაზე დაყრდნობით განხორციელდა სოციალური სახელმწიფოს საწყისი ელემენტების ჩამოყალიბება, რაც ქართულ სახელმწიფოს ევროპულ სოციალურ სივრცესთან აკავშირებდა.

On September 26, the 10th International Scientific Conference “Archival Studies, Source Studies, Trends and Challenges” was held at the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia. The three-day conference brought together about 160 Georgian and foreign scientists and researchers.
Tengiz Verulava, Professor at Caucasus University and Director of the Institute of Health Policy, presented a report entitled “Social Insurance System in Independent Georgia (1918–1921).”
The social policy of the Democratic Republic of Georgia was based on the experience of the European welfare state. Despite the country’s difficult political and economic circumstances, the government initiated the first steps toward building a social security system. The establishment of the Tbilisi General City Hospital was of particular importance.
The hospital fund model closely resembled the German “Krankenkasse”, one of the key pillars of the Bismarckian social insurance system. This similarity demonstrates that the social policy of the Democratic Republic of Georgia was not isolated but aligned with the progressive European social models of the time. On this basis, the initial elements of the social state were formed, connecting Georgia with the broader European social space.